Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek kvůli odkladu interpeloval ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO), uvedli Piráti v tiskové zprávě.

Lhůta pro vyjádření resortu měla původně vypršet na konci tohoto týdne. Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš střet zájmů popírá. MMR žádost o odklad vysvětlilo tím, že kvůli současné situaci kolem koronaviru se české i evropské orgány prioritně věnují rychlé úpravě využívání unijních fondů.

EK předala stálému zastoupení ČR při Evropské unii český překlad auditu, týkajícího se dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert, na začátku února. Tehdy začala dvouměsíční lhůta, v níž se Česko mělo ke zprávě vyjádřit. Originál textu dorazil do Česka již na konci listopadu. "O odklad požádalo MMR přesně čtyři měsíce od obdržení zprávy. Jinak prý nezvládnou změnit pravidla pro vyplácení evropských dotací. Jedná se o absurdní odůvodnění, a proto žádám paní ministryni o vysvětlení," uvedl Michálek.

Dodal, že na sekci evropských programů pracuje 169 zaměstnanců, kteří měli být schopni zprávu zpracovat i v původním anglickém znění. "Po vstupu do politiky už holding Andreje Babiše získal od státu navíc přes 6,6 miliardy korun. Dotace pro něj stojí daňové poplatníky stejně jako provoz celé Sněmovny a Senátu dohromady," řekl Michálek. Odklad si Piráti vykládají jako snahu zneužít pandemie k protekci.

Babiš má podle unijního auditu dále zájem na hospodářském úspěchu holdingu Agrofert. Podle auditorů to ovlivnilo nestrannost rozhodování premiéra, protože z titulu svých politických funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Evropské dotace udělené holdingu od účinnosti nyní platné verze zákona o střetu zájmů, tedy od února 2017, jsou tak podle auditu v rozporu se zákonem. Česko by tak mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun.