Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Okamura ve Sněmovně kvůli Polčákovi kritizuje STAN, poslanci neschválili program

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanecké jednání k aféře kolem europoslance STAN a advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice skončilo bez výsledku. Sněmovna dnes neschválila návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozičních SPD a ANO. Zákonodárci vládního tábora jej nepodpořili.

Debatě před hlasováním dominoval spor poslanců obou opozičních hnutí s politiky koaličních STAN. Navzdory tomu, že v ní mohli vystupovat jen řečníci s přednostním právem, trvala zhruba tři hodiny.

Pro přijetí programu hlasovalo 70 poslanců SPD a ANO z celkem 158 přítomných zákonodárců. Proti bylo 79 poslanců z řad vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů, další se hlasování zdrželi.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se dnes ve Sněmovně pustil do vládního hnutí STAN. V souvislosti s postupem europoslance STAN a advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice opět označil koaliční hnutí za podnikatelsko-politický projekt úzké skupiny lidí.

Polčák navíc podle Okamury nevyvodil plnou politickou odpovědnost, když nerezignoval na mandát evropského poslance. Podle místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může aféra kolem Polčáka ohrozit důvěru v demokratický legislativní proces.

Naopak místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) označila vyvolání mimořádné schůze poslanci SPD a ANO jen za ztrátu času a peněz. "Jiný smysl tato mimořádná schůze nemá," prohlásila. O aféře kolem Polčáka uvedla, že o žádnou velkou kauzu nejde. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání zákonného odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy STAN.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že hnutí na rozdíl od opozičních stran svoje kauzy řeší, a netvrdí, že jde o lži a o kampaň. "Ve Sněmovně sedí politici, kteří mají prokázaný střet zájmů, a ani to s nimi nepohnulo," uvedl. Polčák podle Rakušana politickou odpovědnost vyvodil a tím, zda byl ve střetu zájmů, nebo nikoli, se zabývá advokátní komora.

Okamura prohlásil, že se STAN tváří, že hájí zájmy malých obcí, přičemž ale obchoduje se zákony. Ptal se Rakušana na to, proč Polčáka nevyzval ke složení europoslaneckého mandátu či zda ho STAN nominuje na kandidátku do dalších evropských voleb. Okamura navíc míní, že Polčákovo jednání nebylo legální a mohlo by jít o nedokonaný dotační podvod. V souvislosti se STAN Okamura připomněl také podnikání místopředsedy Věslava Michalika či zámořskou stáž bývalého poslance Jana Farského. "Poškozovat naši zemi, připravovat ji o peníze, je prostě v souladu s programem hnutí STAN," prohlásil lídr SPD. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle Okamury zvážit setrvání STAN ve vládě. Fiala se z dnešního jednání poslanců omluvil.

Rakušan zase obvinil Okamuru z toho, že se choval jako politický byznysmen ke svému někdejšímu hnutí Úsvit. "Zloděj křičí chyťte zloděje," prohlásil. Rakušan ale také řekl, že Polčák nebude mít jeho podporu v případné obhajobě europoslaneckého mandátu.

Mračková Vildumetzová řekla, že Polčák slíbil prosazení odškodňovacího zákona za peníze. V souvislosti s hnutím STAN mluvila až o "mafiánském chování. "Společně bychom měli dát signál, že toto by se už nemělo nikdy v budoucnu stát," uvedla.

Kovářová prohlásila, že by bylo užitečnější, kdyby Sněmovna věnovala nyní zmařené hodiny zákonům, které je třeba projednat. Uvedla, že obce a lidé z okolí Vrbětic potřebovali právníky, protože je stát nechal na holičkách. Předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) i Andreje Babiše (ANO) podle ní v odškodnění nekonaly. "On (Polčák) se obcí ujal a ty věci potom měly rychlý spád," řekla Kovářová.

Opozice neprosadila debatu o Polčákově postupu předminulý týden na běžné sněmovní schůzi. Koalice navrhované zařazení nového bodu do jejího programu vetovala. Je pravděpodobné, že dolní komora zamítne koaliční většinou hlasů i návrh programu mimořádné schůze. Schůze by se v takovém případě prakticky neuskutečnila. Nyní mohou debatovat jen řečníci s přednostním právem.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Tomio Okamura Stanislav Polčák

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:11

Proč zemřel Jiří Vondra (†40)? Nejnovější zjištění i reakce na divoké spekulace

Česko i během tohoto týdne zasáhly smutné zprávy. Jedna taková se týkala Jiřího Vondry, oblíbeného moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Vondra ve věku pouhých 40 let náhle zemřel. Všechny proto zajímá, proč v uplynulých dnech naposledy vydechl. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.