reklama

Kabinet ve čtvrtek představil zpřísnění opatření, která mají podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) snížit mobilitu a počet kontaktů mezi lidmi. Ubytovací služby mají být nově jen pro lidi na služební cestě s potvrzením. Další zpřísnění se týká lyžařských středisek. Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Zakazují se také návštěvy v nemocnicích na odděleních akutní péče a kabinet rovněž rozšířil možnosti antigenního testování na covid-19.

Fiala však pochybuje, že nově představená opatření mohou být řešením. "Zásadní věc v boji s koronavirem je očkování, a to vláda bohužel vůbec nezvládá," uvedl. Připomněl, že neplatí už ani protiepidemický systém PES. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES bude relevantní znovu ve chvíli, kdy se podaří snížit aktuální vysoké počty nakažených v nemocnicích.

Lidé jsou podle Fialy vyčerpaní a řada podnikatelů už nemůže dál. "Nikdo neví, co platí a co ne. Vláda rozhoduje nesrozumitelně, není jasné na základě jakých dat. Věci není schopna vysvětlit veřejnosti a navíc nedostatečně kompenzuje výpadky těm, které zákazy zasáhnou," doplnil. Důvěru v rozumnost a přiměřenost opatření přitom pokládá za zásadní. "My po vládě chceme jasná pravidla, jasná data, účinný a rychlý systém kompenzací, jasný systém v očkování, větší spolupráci s kraji při očkování a pravdivé informování veřejnosti," dodal.

Bartoš vyzdvihl, že kabinet přestal situaci podceňovat. "V tuto chvíli ale jakékoliv zpřísnění logicky narazí na odpor - selhává koordinace očkování, známé osobnosti se přednostně očkují, politici chodí na zakázané večírky a vláda nic lidem nevysvětluje," uvedl. Za efektivnější by považoval zajištění dostupných ochranných pomůcek, kompenzace zasaženým provozům, zvýšení nemocenské v době karantény, podporu testování ve firmách a lepší koordinaci vakcinace.

Hnutí SPD apeluje, aby stát chránil ohrožené skupiny a ostatní "většinu nechal žít a pracovat" při základních opatřeních. "Bohužel se prohlubuje zmatek, je to improvizace a vláda porušuje vlastní pravidla, jelikož nedodržuje ani vládní PES. Občané jsou již z toho všeho vyčerpaní," napsal ČTK předseda SPD Tomio Okamura.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka ČTK napsal, že mu nová sada opatření smysl příliš nedává. "Chybí logické odůvodnění těchto opatření na základě dat, nic takového vláda bohužel nepředstavila," uvedl. Kabinet by se podle něj měl věnovat především místům, kde se nejčastěji covid-19 přenáší. "A to jsou kontakty na pracovišti, ne na sedačce lanovky," dodal. Apeluje na podporu zaměstnavatelů a lidí, kteří zůstanou zodpovědně doma v karanténě. Ti aktuálně bojují s výpadky příjmů, konstatoval.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že opatření respektuje a až na dílčí drobnosti s nimi nemá problém. "Největší smysl by dávalo, kdyby vláda podpořila ještě razantněji testování ve firmách, kdyby napravili chaos ohledně očkování, výrazně urychlili kompenzace postiženým podnikatelům a výrazně zlepšili svou komunikaci," napsala.

reklama