reklama

"Vláda už konečně musí lidem jasně říct, jak bude v následujících měsících řešit ceny energií a zdražování. Chceme se ptát, jestli má vláda nějaký plán, protože zatím to vypadá, že žádný neexistuje," uvedla Schillerová.

V návrhu programu není žádný zákon. Poslanci by měli obecně diskutovat o "strategii vlády pro řešení energetické krize, zdražování a hrozby rostoucí nezaměstnanosti".

Podnět ke svolání mimořádné schůze musí podepsat nejméně 40 poslanců. Poslanecký klub ANO má 72 členů a jako jediný nepotřebuje k vyvolání zvláštního jednání dolní komory pomoc poslanců jiných frakcí. Schůzi je povinna svolat předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v termínu do deseti dnů.

Schůze se nakonec ale nemusí vůbec uskutečnit, pokud Sněmovna návrh programu koaliční většinou zamítne. Vládní tábor takovým způsobem postupoval dosud při všech opozičních pokusech o mimořádné schůze, a to i k cenám energií. Navzdory tomu se ale ještě před hlasováním o návrhu programu otevře prostor pro debatu, v níž mohou vystoupit jen řečníci s přednostním právem.

Koncem příštího týdne, v pátek 26. srpna, projednají poslanci na jiné schůzi vládní předlohu o snížení plateb za státní pojištěnce do systému zdravotního pojištění, který vetoval prezident Miloš Zeman. Očekává se, že koaliční většina veto přehlasuje.