reklama

K takovému závěru dospěl po prověření věci odbor vnitřní kontroly. ČTK to dnes řekl mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů. Postup státních policistů, kteří na místě ženu zadrželi, se ještě prověřuje.

Třicetiletá žena minulý týden v úterý v doprovodu pětiletého dítěte popíjela pivo nedaleko porubské restaurace. Navíc neměla respirátor a odmítla se strážníkům legitimovat. Strážníci proto zavolali policisty, kteří ženu na místě zajistili. Žena ale odmítla na místě zůstat. Agresivní byla i po příjezdu policistů. Ti ji při zadržení povalili na zem a spoutali ji. Záznam zákroku se pak objevil na internetu.

Zákrok strážníků proti ženě, která v Ostravě-Porubě pivo na veřejném místě a neměla roušku (4:39) | zdroj: YouTube

Kontrola postupu strážníků jejich případné pochybení nepotvrdila. "Při projednávání protiprávního jednání žena odmítla se strážníky jakkoliv spolupracovat. I přes zákonná poučení odmítla strážníkům prokázat svou totožnost a následně pak neuposlechla opakované výzvy, aby zůstala na místě do příjezdu policie," řekl Machů.

Dodal, že strážníci se ženě snažili vysvětlit rozsah porušení vládních nařízení a důvod, proč má setrvat na místě. "Je nám líto, že svědkem celé události bylo malé dítě uvedené ženy, jelikož tyto situace jsou vždy velmi emočně vypjaté. S ohledem na tuto skutečnost se strážníci po celou dobu snažili danou situaci neeskalovat, jednat asertivně, a předejít tak možné traumatizaci dítěte," řekl.

Odbor vnitřní kontroly strážníků podle něj konstatoval, že postup strážníků vůči ženě byl zcela v souladu s právními předpisy. "Každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti strážníkovi či uposlechnutí jeho zákonné výzvy," řekl.

reklama