Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je definitivní. Nejvyšší státní zástupce nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu, sdělil ČTK mluvčí zastupitelství Petr Malý. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".
Nejvyšší státní zástupce může dovolání proti pravomocnému verdiktu podat kvůli nesprávnosti rozhodnutí soudu, a to ve prospěch i neprospěch obviněného. Podle trestního řádu podává šéf žalobců dovolání buď na návrh krajského nebo vrchního státního zástupce, anebo i bez takového návrhu.
"Dovolání jsme nepodávali, ani nebudeme," uvedl za Nejvyšší státní zastupitelství Malý. "Podnět k podání dovolání nebyl ze strany Městského státního zastupitelství v Praze podán," doplnil mluvčí dozorového zastupitelství Aleš Cimbala.
Nahrávky, které v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes, naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Obžaloba tvrdila, že o obstarání odposlechů v režimu "důvěrné" požádal Bárta zpravodajce BIS Petržílka v roce 2009. Informace získané z odposlechů pak Bárta mohl podle státního zástupce využít v rámci svých podnikatelských aktivit a také pro činnost Věcí veřejných.
Dvojice čelila stíhání od roku 2013, Petržílek strávil sedm týdnů ve vazbě. Muži vinu odmítali, Bárta stíhání označil za politicky motivovanou zpravodajskou hru. Pražský městský soud nejprve vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo, že byla v utajeném režimu. Následně chtěl stíhání zastavit s tím, že obžaloba se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků. Státní zástupce Michal Muravský si ale na tento postup úspěšně stěžoval u vrchního soudu.
Muravský pak loni u městského soudu pro oba muže žádal podmíněné tresty za ohrožení utajované informace. Soud ale tehdy zpochybnil věrohodnost dvou utajených svědků z prostředí Bártovy bezpečnostní agentury ABL, a to včetně klíčového svědka, který vystupoval pod smyšleným jménem Vlasta Schmidt. Ke stejnému závěru letos dospěl i odvolací senát. Podle něj by výpovědi zůstaly nevěrohodné, i kdyby byli svědci odtajněni, což v odvolání žádal státní zástupce.
Bárta byl od roku 2010 ministrem dopravy i poslancem. Post ministra opustil v dubnu 2011 kvůli tvrzení, že poslancům své strany platil za loajalitu. Soudy jej i v této věci pravomocně zprostily viny. Nyní Bárta podniká v železniční dopravě. Petržílek vedl po odchodu z BIS analytický odbor protikorupční policie, kvůli stíhání byl poté mimo službu.
Související
19. května 2022 16:17
30. listopadu 2021 15:22
15. února 2017 12:13
27. září 2016 16:17
27. července 2016 13:22
10. května 2016 13:10