Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání. Opatření má trvat zatím do 2. listopadu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že se o případném návratu žáků rozhodne na konci tohoto týdne. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) později uvedl, že školy budou zavřené ještě několik týdnů. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) pak na twitteru napsal, že chce, aby vláda oznámila rozhodnutí ohledně návratu dětí z prvního stupně základních škol k prezenční výuce nejpozději dnes večer.

"Byli bychom strašně rádi, aby nám už konečně řekli, na čem jsme," uvedl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj si zřejmě ministerstvo zdravotnictví není jisto, jak má o školách rozhodnout. Prymula původně slíbil, že první stupeň základních škol se 2. listopadu vrátí do lavic. Později připustil, že kvůli nelepšící se situaci to nebude možné. Návrat do ostatních škol podmínil Prymula už dříve slábnutím epidemie. V současnosti denní počty nakažených stále rostou.

Černý si myslí, že se zatím do škol děti nevrátí. "Jak sleduji situaci, která se zhoršuje, bude zákaz vycházení a všechno možné, tak přeci v této situaci by bylo absurdní, kdyby se otevíraly školy," řekl. Ministři podle něj teď budou diskutovat asi spíš o tom, jak zajistit návrat nejmladších školáků aspoň v řádu několika týdnů. Zatím se k němu nedostaly ani informace o tom, jak by se v případě návratu dětí do škol měly před covidem-19 chránit skupiny lidí, které bydlí dohromady s dětmi a nákaza je pro ně riziková.

Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové na jasnou informaci čekají nejen školy, ale hlavně rodiny. "Nevím, proč mají všichni čekat do pátku, protože do pátku se asi určitě nestane žádný zázrak, aby se to tady zlepšilo," řekla. Podle ní budou středoškoláci rádi, když se vrátí do školy v lednu.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka se dá očekávat, že se do škol vrátí nanejvýš první a druhé třídy základních škol. "Že by se dalo uvažovat o celém prvním stupni, to si nemyslím. A jestli nám umožní praktické vyučování (ve středních školách), o tom také silně pochybuji," uvedl.

"Informace nemáme nikdo, ale když se podíváte na ta čísla (počtu nakažených) a další zpřísnění (opatření), ke kterému došlo, tak myslím, že s nějakým velkým rozvolňováním se nedá počítat," řekl. Podle něj vláda s rozhodnutím o dalším fungování škol zbytečně otálí. "Myslím si, že to vytváří zbytečnou nejistotu, protože lidi nevědí, co bude," dodal.

V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 270.000 lidí a zemřelo 2365 lidí. Podle počtu nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden je Česko podle údajů deníku The New York Times od 11. října na druhém místě ve světě. Podle počtu úmrtí je ČR druhá od 22. října, vždy za Andorrou.