Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie nalomila psychiku Čechů. Lékaři se obávají vyššího počtu sebevražd

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Sebevražd loni v ČR meziročně ubylo o desetinu, při pandemii covid-19 může jejich počet narůst, ukazují dosavadní výsledky výzkumu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).

Bránit růstu počtu sebevražd má Národní akční plán prevence sebevražd, který mimo jiné pomůže se zprostředkováním lepší dostupnosti péče pro lidi procházející krizí. Například jde o zvýšení kapacity krizových linek, informoval dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

"V České republice v minulém roce počty sebevražd podle dat Českého statistického úřadu poklesly o více než deset procent oproti předchozímu roku, kdy tento pokles byl výraznější v mužské populaci. Dlouhodobě je však mezi muži ve srovnání se ženami evidován přibližně čtyřnásobný počet úmrtí s příčinou sebevraždy," uvedl Alexandr Kasal z NUDZ, který je koordinátorem akčního plánu.

Aktuální údaje odborníků ukazují, že pandemie a s ní související omezující opatření mají negativní vliv na duševní zdraví lidí. Odborníci proto apelují, aby byl na prevenci sebevražd kladený vyšší důraz. Podle Petra Winklera z NUDZ z dat vyplývá, že v době nouzového stavu přibylo případů lidí, kteří splňují diagnostická kritéria pro některé z duševních onemocnění i riziko sebevraždy.

Nouzový stav také podle odborníků navíc ukázal zvýšenou potřebu takzvaných distančních služeb. Z analýzy Rady vlády pro duševní zdraví vyplynulo, že krizové linky a též informační linky 1212 využívaly v době nouzového stavu desetitisíce občanů ČR. Problémem byl nedostatek personálu, proto nebyla část volajících obsloužena. Podle analýzy se také ukázala důležitost chatových služeb, například u domácího násilí, protože telefonát může slyšet i ten, kdo oběť ohrožuje, a vzniká tak další riziko.

"Právě navýšení prostředků pro distanční služby pomoci v krizi je jedním z opatření Národního akčního plánu, který vláda přijala 24. srpna," doplnil Kasal.

Plán by měl v následujících deseti letech přispět k dalšímu snižování počtu sebevražd zprostředkováním lepší dostupnosti péče, uskutečněním řady ověřených opatření prevence sebevražedného jednání i zajištěním kvalitních datových podkladů pro rozhodování v této oblasti.

Podle Světové zdravotnické organizace ročně vlastní rukou přijde o život bezmála 800.000 lidí a počty pokusů jsou odhadovány až na dvacetinásobek. Světový den prevence sebevražd připadající na 10. září, který každoročně vyhlašuje Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd, podporuje šíření osvěty a preventivní aktivity.

Témata:  sebevražda koronavirus (coronavirus) COVID-19 psychiatrie Národní ústav duševního zdraví zdraví

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.