Sebevražd loni v ČR meziročně ubylo o desetinu, při pandemii covid-19 může jejich počet narůst, ukazují dosavadní výsledky výzkumu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).
Bránit růstu počtu sebevražd má Národní akční plán prevence sebevražd, který mimo jiné pomůže se zprostředkováním lepší dostupnosti péče pro lidi procházející krizí. Například jde o zvýšení kapacity krizových linek, informoval dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.
"V České republice v minulém roce počty sebevražd podle dat Českého statistického úřadu poklesly o více než deset procent oproti předchozímu roku, kdy tento pokles byl výraznější v mužské populaci. Dlouhodobě je však mezi muži ve srovnání se ženami evidován přibližně čtyřnásobný počet úmrtí s příčinou sebevraždy," uvedl Alexandr Kasal z NUDZ, který je koordinátorem akčního plánu.
Aktuální údaje odborníků ukazují, že pandemie a s ní související omezující opatření mají negativní vliv na duševní zdraví lidí. Odborníci proto apelují, aby byl na prevenci sebevražd kladený vyšší důraz. Podle Petra Winklera z NUDZ z dat vyplývá, že v době nouzového stavu přibylo případů lidí, kteří splňují diagnostická kritéria pro některé z duševních onemocnění i riziko sebevraždy.
Nouzový stav také podle odborníků navíc ukázal zvýšenou potřebu takzvaných distančních služeb. Z analýzy Rady vlády pro duševní zdraví vyplynulo, že krizové linky a též informační linky 1212 využívaly v době nouzového stavu desetitisíce občanů ČR. Problémem byl nedostatek personálu, proto nebyla část volajících obsloužena. Podle analýzy se také ukázala důležitost chatových služeb, například u domácího násilí, protože telefonát může slyšet i ten, kdo oběť ohrožuje, a vzniká tak další riziko.
"Právě navýšení prostředků pro distanční služby pomoci v krizi je jedním z opatření Národního akčního plánu, který vláda přijala 24. srpna," doplnil Kasal.
Plán by měl v následujících deseti letech přispět k dalšímu snižování počtu sebevražd zprostředkováním lepší dostupnosti péče, uskutečněním řady ověřených opatření prevence sebevražedného jednání i zajištěním kvalitních datových podkladů pro rozhodování v této oblasti.
Podle Světové zdravotnické organizace ročně vlastní rukou přijde o život bezmála 800.000 lidí a počty pokusů jsou odhadovány až na dvacetinásobek. Světový den prevence sebevražd připadající na 10. září, který každoročně vyhlašuje Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd, podporuje šíření osvěty a preventivní aktivity.
Témata: sebevražda, koronavirus (coronavirus) COVID-19, psychiatrie, Národní ústav duševního zdraví , zdraví
Související
11. ledna 2025 21:24
30. listopadu 2024 11:50
13. září 2024 6:37
4. září 2024 4:40