Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil, že Pavel se zasedání zúčastnil, i vzhledem k jeho minulosti ve vrcholných funkcích v české armádě a NATO jsou jeho zkušenosti pro rozhodování rady přínosem.

Fiala je dlouhodobým zastáncem toho, aby klíčoví představitelé státu spolu mluvili a koordinovali své kroky, řekl. "Bezpečnostní dimenze je stále důležitější, je to oblast, kde koordinace a spolupráce je naprosto klíčová," uvedl. Celá Evropa i svět aktuálně pociťují důsledky ruské invaze na Ukrajinu, zároveň změny ve světovém řádu přinášejí mnoho výzev, příležitostí i rizik, míní.

Také Pavel řekl, že vždy vnímal důležitost koordinace mezi ústavními činiteli. Bezpečnost se podle něj zdaleka netýká jen armády, policistů, vězeňské služby či hasičů, ale prolíná se všemi oblastmi. Pokládá za důležité, aby se prezident účastnil alespoň některých jednání BRS, kde se projednávají do detailu například záležitosti spojené s bezpečností energetiky, zdravotnictví či migrací. "Pokud máme řešit bezpečnost komplexně, je nutné, abychom jí porozuměli a přijímali koordinovaná řešení," řekl.

Pavel přišel hned na první jednání BRS po své březnové inauguraci. Jeho předchůdce Miloš Zeman na radu v posledních letech nedocházel. "Je to první jednání asi po osmi letech, kterého se prezident zúčastnil. Nebude nutné, abych se účastnil každého jednání BRS, ale kdykoliv uvidím, že jsou témata, která by si vyžadovala mou účast, rád se jednání zúčastním," uvedl Pavel.

Premiér ocenil Pavlovu přítomnost. Jeho pracovní zkušenosti znamenají pro rozhodování BRS velký přínos, doplnil Fiala.

BRS dnes jednala mimo jiné o zajištění mobilní komunikace bezpečnostních a záchranných složek státu a schválila koncepci rozvoje letecké služby policie do roku 2032, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Rada dále vzala na vědomí zprávu o extremismu za loňský rok a věnovala se personální situaci vězeňské služby. Udělila také Ceny Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky ČR pro letošní rok.

reklama