Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel promluvil k ministrům, kteří přijeli do Prahy. Vyzdvihl Stoltenberga

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

NATO musí na červencovém summitu ve Washingtonu ukázat jednotu a odhodlanost investovat do kolektivní obrany, řekl prezident Petr Pavel ministrům zahraničí členských zemí aliance, kteří ve čtvrtek dorazili do Prahy na neformální zasedání. Praha ho hostí ještě i zítra. 

"Aliance musí ukázat jednotu, odhodlanost a připravenost investovat do kolektivní obrany. Je v našem společném zájmu prokázat vůli poskytnout veškerou potřebnou podporu Ukrajině při její obraně proti ruské agresi," řekl Pavel, podle kterého bude výsledek konfliktu na Ukrajině na dlouhá léta ovlivňovat mezinárodní vztahy a bezpečnost v Evropě.

Pavel dnes na Pražském hradě vyznamenal generálního tajemníka NATO Stoltenberga a připomněl, že jde o druhou nejdéle působící osobu v této funkci. Zdůraznil, že během jeho desetiletého působení v čele organizace musely členské státy čelit nezanedbatelným překážkám. NATO se však podle jeho slov dokázalo přizpůsobit novým výzvám.

Prezident také podotkl, že aliance plní své cíle souvisle již 75 let. "Určitě to oslavíme ve Washingtonu. Je to jednak závazek a jednak inspirace pro další generace," řekl Pavel. Dodal, že pro Česko znamená členství bezpečnost a podporu prosperity.

Praha hostí ve čtvrtek a v pátek neformální zasedání Severoatlantické rady (NAC) na úrovni ministrů zahraničních věcí. Schůzka probíhá v roce, kdy NATO slaví 75. výročí a Česká republika 25 let od vstupu do aliance. České ministerstvo zahraničních věcí o tomto zasedání informovalo již v únoru.

"Letos uplyne 25 let od vstupu ČR do NATO a 22 let od pražského summitu, na kterém jsme do Aliance pozvali dalších sedm zemí střední a východní Evropy," připomněl tehdy ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Setkání je podle jeho slov také připomínkou 75. výročí od založení Aliance. Zároveň zdůraznil, že schůzka bude největší alianční akcí v Česku od summitu v Praze v roce 2002.

Témata:  Petr Pavel NATO Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy