Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel rozhodl o termínu senátních a krajských voleb

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Senátní a krajské volby se uskuteční v září, oznámila Kancelář prezidenta republiky v pondělí. O vyhlášení voleb rozhodl prezident Petr Pavel. 

"Prezident republiky v souladu s Ústavou a příslušnými volebními zákony rozhodl o vyhlášení voleb do Senátu Parlamentu České republiky a o vyhlášení voleb do zastupitelstev krajů a stanovil dny jejich konání na pátek 20. září a sobotu 21. září 2024," uvedla kancelář na webu.

Rozhodnutí podléhá spolupodpisu předsedy vlády, k vyhlášení voleb dojde až publikací rozhodnutí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv.

Nepůjde o jediné letošní volby. Češi si už příští týden zvolí nové europoslance, konkrétně v pátek 7. a v sobotu 8. června. Volby do Evropského parlamentu se v zemích sedmadvacítky uskuteční od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. 

Poslední evropské volby v České republice proběhly 24. a 25. května 2019. Šest mandátů v nich získalo vítězné hnutí ANO, čtyři místa obsadila ODS. Po třech europoslancích mají momentálně Piráti i Starostové a nezávislí, po dvou KDU-ČSL a SPD. Jednu židli obsadili také komunisté.

Evropský parlament, který zasedá v belgickém Bruselu i francouzském Štrasburku, má aktuálně 705 členů. Českým zástupcům náleží 21 míst. 

Témata:  Petr Pavel volby Senát Parlamentu České republiky kraje

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy