Kandidáty nyní hledá tři, protože 3. května vyprší mandát třem stávajícím soudcům.

Čtyřiačtyřicetiletý Wintr vystudoval vedle pražské právnické fakulty také historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2019 se stal tajemníkem Stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu ČR, je také členem Legislativní rady vlády.

Pavel ve středu avizoval, že chce jméno třetího kandidáta oznámit ještě dnes dopoledne předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Šéf horní parlamentní komory ale na dotaz ČTK po poledni sdělil, že ho prezident zatím nekontaktoval.

U Ústavního soudu letos končí mandát sedmi soudcům, z toho nejdříve Miladě Tomkové, Jaroslavu Fenykovi a Janu Filipovi. Pavel slíbil předložit Senátu jména prvních kandidátů co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května.

Se Zemanovou a Baxou jednal Pavel minulý týden, doporučil mu je jeho konzultační panel. Žádost o souhlas s jejich jmenováním odeslal Pavel Senátu ve středu. Očekává se, že horní parlamentní komora oba adepty schválí.

K výběru Baxy a Zemanové Pavel uvedl, že zvolil osobnosti s nezpochybnitelnou zkušeností, protože výběr prvních kandidátů na soudce Ústavního soudu je časově naléhavý. V dopise Vystrčilovi napsal, že oba vybraní právníci jsou významnými a všeobecně uznávanými autoritami jak v justici, tak i ze strany veřejnosti. Jejich jmenování podle něj bude nesporným přínosem pro kvalifikované rozhodování Ústavního soudu.

Třiašedesátiletý Baxa soudí u NSS, jedenapadesátiletá Zemanová aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u NSS. O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu. Místo po Pavlu Rychetském se uvolní v srpnu.

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let.

reklama