reklama

Pavel nejprve v úterý vystoupí v Bruggách s projevem u příležitosti zahájení akademického roku na College of Europe, jedné z nejuznávanějších akademických institucí v Evropě, jejíž absolventi nachází uplatnění na vysokých pozicích v evropských institucích, strukturách NATO, soukromém či neziskovém sektoru. V Belgii se prezident také setká s českými studenty, bývalou šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou a někdejším předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem.

Ve středu pak hlava státu přednese na pozvaní jeho předsedkyně Roberty Metsolaové projev v Evropském parlamentu. Nastíní v něm svou vizi budoucnosti Evropy. Se šéfkou komory proběhne i bilaterální schůzka.

Pavel se také setká s Marijou Pejčinovićovou Burićovou, generální tajemnicí Rady Evropy, jejímž členem je Česko právě rovných třicet let.

"Touto cestou prezident Pavel demonstruje význam, který pro něj i pro Česko Evropská unie představuje. Zároveň je způsobem, jak v očích evropských partnerů posílit respektovanou pozici, kterou si Česko vydobylo během loňského předsednictví v Radě EU, a jak prezentovat český pohled na otázky, které hýbou Evropou," uvedl Pražský hrad.