reklama

Lidé zcela zaplnili prostor u Janáčkova divadla i naproti přes silnici na travnaté ploše v parku Danuše Muzikářové. Někteří dokonce lezli na stromy, aby na Pavla viděli. Pavel řekl, že se ve volbách nerozhodne jen o tom, kdo usedne na Hrad, ale také o stylu života a o budoucnosti země. "Je to souboj dvou světů. V tom prvním, ve kterém se cítím já doma i naprostá většina z vás, je odvaha, čest a důstojnost a říká se pravda, i když se to nehodí. Ten druhý je svět plný lží, chaosu a vyvolávání strachu, která slouží těm, kteří z něj mají prospěch," řekl Pavel.

Vyzval lidi, aby se nenechali odradit, zastrašit ani znechutit a přišli k volbám. "Nyní se šíří věci podpásové, které jsou naprosto hanebné vůči vám občanům. Pokud někdo využívá obav a nejistoty z války, někdo tím straší, že bych po zvolení zatáhl zemi do války. Je to nechutné a není to pravda," ohradil se Pavel proti Babišovi. Dodal, že vojáci zemi do války nezatahují, rozhodují o tom politici, ne vojáci.

Pavla přišli na setkání v Brně podpořit i neúspěšní prezidentští kandidáti Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Fischer vyzval lidi, aby přišli i za týden k volbám. Podporu Pavlovi vyjádřili primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS), jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), ale například i herci Ondřej Vetchý nebo Bolek Polívka. Vaňková vyzvala lidi, aby šli k volbám. "Každý jeden hlas bude důležitý. A jen připomenu, že v prvním kole Brno volilo generála Pavla a bude ho volit i v kole druhém," řekla.

Grolich poděkoval i protikandidátovi Babišovi. "Je to za to, že vystřelil a přestřelil. Jen díky tomu, jak on se chová, jsou plná náměstí. Stojíme u začátku konce Babiše v České republice," řekl Grolich. "Nenechme si ukrást demokracii a nenechejme, aby se z naší krásné země stalo Babišino údolí," řekl Bolek Polívka.

Generál Pavel se koncem ledna v druhém kole voleb utká o prezidentskou funkci s předsedou hnutí ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem. Pavel v prvním kole těsně zvítězil nad Babišem, když dostal podporu 35,4 procenta, Babiš měl 34,99 procenta.

Na Babiše čekal v Liberci a Jablonci nad Nisou početný dav příznivců i odpůrců

V Jablonci nad Nisou dnes na prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) čekal početný dav příznivců i odpůrců. Výrazně hlasitější byli ale jeho odpůrci, kteří pískali a hlasitě skandovali "Babiše nechceme", "Vrať se domů", "Jablonec tě nechce" nebo "Už ti jede tramvaj". Poté, co chtěl Babiš po obědě dojít na náměstí za svými podporovateli, zablokovala mu na něj vstup početná skupina jeho odpůrců. Babišovi se na náměstí nepodařilo projít, obklopen pískajícím davem prošel několika bočními ulicemi a krátce po 15:00 z Jablonce odjel.

Policie v souvislosti s Babišovou návštěvou nezasahovala, i když byla v pohotovosti a na místě byli i příslušníci antikonfliktního týmu. Obdobná byla předtím situace i v Liberci, kde Babiše celé dopoledne lidé z obou názorových táborů provázeli, vzájemně si nadávali, osočovali se, překřikovali, ale kromě drobných strkanic v davu k fyzickým konfliktům situace nedospěla. V obou městech vyhrál první kolo prezidentské volby Petr Pavel. A i dnes dávali v Jablonci lidé jasně najevo, že jejich favoritem je právě on.

Babiš dorazil do Jablonce z Liberce tramvají a autobusem v doprovodu desítek novinářů. Na konečné tramvaje na něj prakticky nikdo nečekal, ke skupině se lidé připojovali postupně. Nejprve se zastavil ve vinotéce pro svařené víno. Poté zamířil přes ulici do obchodního domu Central, kde se fotografoval se svými fanoušky a také diskutoval s některými kritiky, zejména se studenty.

"Jste už dnes velmi vlivným člověkem, vybudoval jste Agrofert, vlastníte některé média, kdybyste se stal prezidentem, nebylo by to ohrožení demokracie?" zeptal se Babiše v rozhovoru student jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy Václav Váňa. Ten mu odvětil, že demokracii ohrožuje pětikoalice, která chce omezovat svobodu slova. "My se vracíme do totality," řekl Babiš. Studentům kromě jiného řekl, že výsledek studentských voleb, v nichž jeho protikandidát získal 86 procent hlasů, je důsledkem toho, že jsou mladí lidé příliš ovlivnitelní médii.

Babiš měl se svým týmem původně obědvat v Liberci, na to ale kvůli časovému skluzu nedošlo. Najíst se proto rozhodl v Centralu, kam ho doprovázely desítky lidí. Poté se chtěl přesunout na Mírové náměstí, kde na Babiše čekali další příznivci. Na náměstí se ale nedostal. Početná skupina jeho odpůrců mu na náměstí zablokovala vstup, někteří měli transparenty například s textem: "Nechci se dalších pět let stydět za prezidenta". Žádné potyčky na místě nevznikly. Babiš pak provázen pískáním a skandováním prošel několika ulicemi, aby se dostal zpět k Centralu, kde v podzemním parkovišti stála auta jeho týmu. Odtud pak krátce po 15:00 odjel, aby se setkal s voliči v Děčíně, kde byl naopak v prvním kole úspěšnější ež Pavel.