Delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená předsedkyní dolní komory Markétou Pekarovou Adamovou dnes odjíždí na služební cestu do Švédského království. Na programu je audience u Jeho Veličenstva krále Karla XVI. Gustava či pracovní setkání s předsedou Švédského parlamentu Andreasem Norlénem, na jehož pozvání se cesta koná. Tématem společného jednání bude mimo jiné parlamentní dimenze předsednictví Radě EU.

„Švédsko po nás od 1. ledna 2023 přebírá pomyslnou štafetu předsednictví Radě EU. Považuji proto za velmi důležité koordinovat společné kroky obou našich zákonodárných sborů za účelem dosažení co nejefektivnější tematické návaznosti,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Součástí pracovního programu sněmovní delegace je také schůzka se švédským ministrem obrany Peterem Hultqvistem. „Česko-švédská bezpečnostní a obranná spolupráce nabývá ve světle trvající ruské válečné agrese na Ukrajině na nebývalém významu. Předpokládám, že dojde řeč i na otázky spojené se zvažovaným členstvím Švédska v Severoatlantické alianci,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně Sněmovny ve Stockholmu rovněž zahájí odborný seminář Czech Innovation Day. Ten prezentuje česká inovativní řešení za účelem rozvoje obchodních aktivit českých firem, které na švédském trhu působí v oblastech vodíkových technologií či elektromobility.

V neposlední řadě se paní předsedkyně setká i s komunitou krajanů dlouhodobě žijících ve Skandinávii.