reklama

Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru stouplo oproti předchozímu dni o jednu setinu na 1,05. Pokud se číslo dostane pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

Mírně se zhoršily i dva další ukazatele indexu - průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory. Naopak nepatrně se snížil podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Žádná změna však nebyla tak výrazná, aby se projevila na bodovém skóre.

V sobotu ráno ministerstvo uvádělo, že kvůli mezitýdennímu nárůstu hospitalizací stoupl protiepidemický index o dva body na 73, dnes ale jeho hodnotu zpětně snížilo na 71.

I když hodnota PES už od poloviny ledna, tedy 25 dní, nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, v Česku platí opatření pro nejpřísnější, pátý stupeň. Původně se indexem měla vláda řídit při vyhlašování restrikcí a případném uvolňování, ale nyní už jeho hodnota není podle ministerstva zdravotnictví relevantní. Hlavním ukazatelem je naplněnost nemocnic.

Pátý stupeň PES má platit, když je rizikové skóre systému na 76 či více bodech ze sta. Nejvyšší hodnoty dosáhl index na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Od 14. ledna, kdy klesl na 75 bodů, se už nedostal na víc než 73 bodů. Při loňském zavedení indexu PES ministerstvo uvádělo, že zmírnění opatření se má zvážit, zůstane-li index rizika aspoň sedm dní v nižším pásmu.

Minulý týden však ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam, rozhodující je uvolnit přetížené nemocnice. Situace se podle něj nelepší, protiepidemická opatření přestala fungovat a nemocnice jsou na hraně kapacit.

V pondělí vláda posoudí možná zpřísnění či úpravy, ve hře může být i další omezení cestování. Premiér Andrej Babiš (ANO) se ale přiklání k tomu, že kabinet musí spíše lidi přesvědčit k dodržování nynějších pravidel. Jako motivaci je podle něj nutné připravit podmínky otevírání škol, dalších obchodů či služeb. Nemá smysl zpřísňovat opatření, pokud je lidé nebudou dodržovat, uvedl v pátek premiér.

reklama