Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Petr Pavel odletěl do Vilniusu na summit NATO. Zúčastní se i Zelenskyj

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dnes odletěl český prezident Petr Pavel do Vilniusu, kde se bude v úterý a ve středu konat summit NATO. Na svém účtu na sociální síti Facebook večer sdílel fotografii, na které je společně s manželkou Evou a oba nastupují do vládního speciálu.

Lídři zemí Severoatlantické aliance budou na dvoudenním summitu jednat o podpoře Ukrajině a hledat kompromisní řešení týkající se jejího případného členství v alianci. Ukrajina žádá jasný signál ohledně své budoucí integrace, avšak spojenci se v této otázce neshodují.

Dalším důležitým tématem je přijetí Švédska do NATO, a očekává se také debata o posílení východního křídla aliance a o obranných výdajích členských zemí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se k summitu připojí ve středu odpoledne, uvedl server European pravda. Zelenskyj v posledních týdnech intenzivně komunikoval se svými spojenci v rámci aliance a například minulý týden jednal s prezidentem Pavlem a dalšími českými politiky při své návštěvě v Praze. Ukrajinský prezident očekává od summitu ve Vilniusu bezpečnostní záruky pro svou zemi a ideálně i oficiální pozvání do NATO, které by mohl Kyjev využít po skončení konfliktu.

Témata:  Petr Pavel NATO (Severoatlantická aliance) Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy