Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pirát Bartoš dal hlas Pavlovi, Babiš šel ve strašení podle něj příliš daleko

Ivan Bartoš volí v prezidentských volbách.
Ivan Bartoš volí v prezidentských volbách.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. "Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout," řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

"Tato kampaň v řadě aspektů, zejména od kandidáta pana poslance Babiše, šla daleko, daleko za hranici strašení lidí, že jejich děti půjdou do války. Já si myslím, že tohle jsme v České republice neviděli, a zažili jsme poměrně hodně věcí," řekl mimo jiné.

Druhé kolo považuje za velmi významné. Poukázal na to, že se očekává ještě vyšší volební účast než 68 procent z prvního kola. "Jsou to důležité volby pro budoucnost České republiky na dalších pět let v situaci, která je mezinárodně těžká. Tak já věřím, že lidé k tomu druhému kolu dorazí a budou volit. Přímá demokracie je zodpovědnost, ale vyžaduje občanskou aktivitu a rozvahu," dodal.

Do budovy základní školy dorazil sám a pěšky. "Já jsem kus dojel a zbytek došel a minul jsem se tady se svou manželkou. My jsme vždycky chodili volit spolu, vlastně i minule, ale jak máme to malé děcko, se kterým jezdíme, tak ono je to takové nepříjemné. Často tam jsou kamery, vznikají z toho fotky, tak manželka byla odvolit o 20 minut dřív a teď čeká na dětském hřišti. Tak se na ni těším," řekl.

Na dotaz ČTK odpověděl, že základní vojenskou službu neabsolvoval, protože ji zákon zrušil dřív, než ji měl nastoupit. "Já jsem ročník 1980. A v momentě, kdy jsem byl u odvodu a byl jsem odveden, jsem nastoupil ke studiu dvou vysokých škol: husitské teologické a filozofické. A než jsem dostudoval, poměrně v řádných termínech, tak už byla vojenská povinnost zrušena a neabsolvoval jsem vojenskou službu," řekl.

Předseda STAN Vít Rakušan: Bude to bitva do posledního hlasu

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Ve dvojici kandidátů pro druhé kolo je občanským kandidátem bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Jeho protikandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podal kandidaturu s podpisy 56 poslanců ANO. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit. Od nového prezidenta si slibuje zejména lepší komunikaci s vládou, měl by podle něj mít zájem podívat se například na jednání vlády. Pro lidi by to měl být prezident všech. Volby budou velmi těsné, bude záležet na každém hlasu, řekl dnes Rakušan krátce po 17:00, kdy hlasoval.

"Bude to bitva do posledního hlasu, myslím, si, že je velmi dobré, aby si to všichni uvědomili, pokud se třeba chystají na hory a nemají voličský průkaz, tak aby došli volit, protože se bude počítat opravu každý jednotlivý hlas," řekl Rakušan. Podpořil občanského kandidáta. "Myslím si, že má mnohem větší potenciál společnost spojit," uvedl. Výsledek volby odhaduje Rakušan na 52 až 53 procent ku 47 až 48 procentům v Pavlův prospěch.

Uvedl, že kampaň vedená Andrejem Babišem postavená na příběhu mír versus válka ve společnosti rozvířila velké vášně a atmosféra ve společnosti zůstane i po volbách. "Pan generál Pavel si se svojí životní zkušeností určitě válku nepřeje," řekl předseda STAN.

Nový prezident by měl podle něj například lépe a pravidelněji komunikovat s vládou. "Přímá linka ministrů na prezidenta v naší zemi absolutně neexistuje," řekl. Rakušan by ocenil, kdyby se prezident zajímal i o jednotlivé resorty. Ve vtahu ke společnosti by měl být prezidentem všech a být blízko lidem. "A zároveň prostě bude mít tu ambici nerozlišovat, kdo ho volil, nebo nevolil, kdo je jeho přítel, nebo nepřítel," doplnil.

Ve Středočeském kraji zvítězil v prvním kole Pavel se 40,59 procenta hlasů. Druhý skončil předseda hnutí Babiš, získal 31,25 procenta hlasů. K volebním urnám před dvěma týdny přišlo v kraji 71,4 procenta voličů. Pavel zvítězil také v Kolíně, kde dostal 37,39 procenta hlasů. Druhému Babišovi odevzdalo ve městě hlas 35,31 procenta voličů.

V roce 2018 zvítězil v druhém kole prezidentských voleb ve Středočeském kraji Jiří Drahoš se ziskem 53,03 procenta hlasů. Většinu hlasů dostal od voličů na Příbramsku, Berounsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Nymbursku a zejména v okresech Praha-západ a Praha-východ. Miloš Zeman ve druhém kole získal 46,96 procenta hlasů, zvítězil například na Kolínsku, Benešovsku a Kladensku. Hlas ve Středočeském kraji tehdy ve druhém kole prezidentských voleb odevzdalo 68,49 procenta z více než milionu voličů.

Témata:  Ivan Bartoš Vít Rakušan prezidentské volby 2023

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy