Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Piráty a STAN stála loňská sněmovní kampaň 81,3 milionu korun

Volební štáb Pirátů a STAN
Volební štáb Pirátů a STAN
Foto: Michal Kalášek / INCORP images

Koalici Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) stála loňská sněmovní kampaň 81,3 milionu korun. Vyplývá to ze zprávy o financování kampaně, kterou uskupení odevzdalo Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. O čtyři roky dříve při samostatné kandidatuře utratily oba subjekty v součtu o 8,3 milionů korun méně.

Před sněmovními volbami v roce 2017 dali Piráti na kampaň necelých 16,3 milionu korun, Starosty stála samostatná kampaň po krachu předvolební koalice s lidovci 56,7 milionu korun.

Piráti tehdy skončili ve volbách třetí za ANO a ODS a získali 22 poslanců, Starostové do dolní komory s 5,18 procenty pronikli jen těsně a získali šest mandátů.

Při loňské společné kandidatuře se Piráti podle koaliční dohody se STAN na kampani podíleli z větší části. Z vlastních zdrojů se zavázali na společnou kampaň přispět 33 miliony korun, Starostové 16 miliony.

Jejich koalice skončila třetí za Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ANO. Kvůli preferenčním hlasům však získal STAN velkou většinu ze 37 mandátů, Piráti mají nově jen čtyřčlenný poslanecký klub.

Témata:  Česká pirátská strana Starostové a nezávislí

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.