Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Planý poplach na Bulovce: Koronavirus se u ženy z Brazílie nepotvrdil

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Hospimed.cz

U ženy z Brazílie, která je hospitalizovaná v pražské Nemocnici Na Bulovce, se koronavirus nepotvrdil. Novinářům to dnes řekla Kristýna Herrmannová z Kliniky parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. Žena je umístěná na běžném oddělení izolace, nikoliv v bioboxu pro vysoce nakažlivé choroby. Pacient, který byl v nemocnici už v pátek, má výsledky negativní.

Nemocná žena pochází z Brazílie a cestovala po jihovýchodní Asii. "O tom, jestli žena zůstane v karanténě u nás v nemocnici nebo se to vyřeší jinak, musí rozhodnout krajský epidemiolog," uvedla Herrmannová. Pokud by se koronavirus potvrdil, zůstala by žena na infekční klinice Nemocnice Na Bulovce v pokoji na izolaci. "Zatím nepovažujeme koronavirus za vysoce nebezpečnou nákazu, proto nebude nutné ji přesunout do bioboxu," dodala.

Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Pokud má nemocný jen horečku a kašel, není nijak izolován. Jestliže pobýval v ohnisku nákazy, nařídí mu epidemiolog dvoutýdenní domácí karanténu. Počty evidují jednotlivé krajské hygienické stanice. V Praze jsou takto izolovány dvě ženy, které přiletěly z Pekingu přes Katar.

V případě podezření na koronavirus je podle odborníků z Bulovky nejlepší lékaři zatelefonovat. Člověk musí nahlásit, kde cestoval a jaké má příznaky. Lékaři podle toho vyhodnotí, jaké další kroky je nutné udělat. Na Bulovku nemá chodit rovnou. "To extrémně zatěžuje naši ambulanci, která musí fungovat i pro ostatní pacienty," dodala Herrmannová. Naopak je podle ní lepší, pokud člověk kontaktuje lékaře, klidně i svého praktického, a zůstane s příznaky doma pod dohledem epidemiologa. Musí si pravidelně měřit teplotu.

"Není prokázáno, že by člověk byl infekční předtím, než má příznaky," vysvětlila lékařka. Do karantény tak spolu s nemocným musí jen lidé, kteří byli spolu s ním v době, kdy se u něj příznaky projevily. V případě hospitalizace se dělá výtěr z nosohltanu a odebírá krev.

"Používá se běžných ochranných pomůcek jako při kapénkové infekci mezi které patří voděodolný plášť, respirační rouška, čepice, rukavice a štít nebo brýle," popsala Herrmannová. Pacient je na pokoji sám a k němu přistupuje jen takto chráněný personál.

Při potvrzení viru se nedá nemoc vyléčit, lékaři mohou pouze mírnit příznaky jako je teplota nebo kašel. "Nejsou antivirotika, která by proti tomuto viru byla účinná," uvedla. Komplikací může být zápal plic. Nemoci nejčastěji podlehnou oslabení nebo starší pacienti, což je také podobné s chřipkou.

Kvůli nákaze novým koronavirem již v Číně zemřelo 80 lidí, potvrzených případů nakažených je téměř 3000. Na mezinárodním letišti Václava Havla v Praze už začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. O připravenosti Česka na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny dnes ráno také jednala Bezpečnostní rada státu.

Témata:  Fakultní nemocnice Bulovka Praha koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy