reklama

Podle zveřejněných dat o kapacitách lůžkové péče je v metropoli volných lůžek pro pacienty s covidem 61 s kyslíkem a 17 na jednotkách intenzivní péče. Celková kapacita JIP v Praze je naplněna z 83 procent a lůžek s rozvodem kyslíku na 80 procent. Bulovka byla vůbec první nemocnicí, kam nakažení novým typem koronaviru směřovali. Prvního pacienta tam na izolaci na infekčním oddělení přijali 1. března loňského roku.

Fakultní nemocnice v Motole poslední data o počtech hospitalizovaných zveřejnila v pátek. S covidem-19 tam bylo 113 lidí, z toho 38 ve vážném stavu a 15 z nich potřebovalo umělou plicní ventilaci. Kapacity nemocnic v současné době snižují i vysoké počty nakažených zdravotníků. Například motolská nemocnice měla v pátek v izolaci 373 zaměstnanců.

V nemocnicích v celé zemi je podle posledních dat z pondělí 11. ledna více než 7100 nakažených a téměř 1100 je ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Nad 7000 se tento počet pohybuje šest z posledních osmi dní. Maximum bylo ve čtvrtek 7. ledna přes 7400. Zatím nejvíc lidí potřebovalo nemocniční péči na začátku listopadu, kdy v nemocnicích byl dosud nejvyšší počet 8167 lidí a z nich 1204 bylo ve vážném stavu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že pokud by počty nakažených v posledních dnech už signalizovaly začátek zlepšení, v nemocnicích se projeví nejméně za dalších deset dní. V neděli i v pondělí počty nakažených byly nižší než před týdnem, přísnější opatření včetně znovuuzavření většiny obchodů nebo zpřísnění nočního zákazu vycházení byla zavedena 27. prosince.

Nemocnice v Praze a Jihočeském kraji mají podle dat ministerstva zdravotnictví nejvíc volných kapacit. Blatný na twitteru napsal, že pro přeplněné nemocnice v Karlovarském kraji jsou v každém z těchto krajů k dispozici čtyři lůžka JIP. Zástupci kraje vládu žádali, aby povolila převoz některých jejich pacientů do Německa.

reklama