"Domluvili jsme se na tom, že upravíme dobu účinnosti," uvedl. Nevyloučil ani diskusi o dalších změnách. Vláda původně navrhla, aby bylo možné vydávat mimořádná opatření podle pandemického zákona neomezenou dobu.

Projednání vládní předlohy na schůzi v tomto týdnu zablokovali poslanci opozičního hnutí SPD, výhrady k ní má také opoziční ANO. Schůzi Sněmovny ke sporné novele pandemického zákona svolala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na úterý 1. února.

Vláda chce, aby dolní komora schválila pandemickou novelu zrychleně ve stavu legislativní nouze. "Končí s posledním únorem, tak s tím musíme něco udělat," poznamenal dnes Fiala.

Představitelé SPD tvrdí, že novela je pouze jinak pojmenovaný nouzový stav. Klub hnutí shromáždil podpisy všech svých 20 členů, čímž v úterý v souladu s jednacím řádem zabránil možnému dodatečnému zařazení předlohy do programu nynější schůze. Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová tvrdí, že předloha je "ušitá horkou jehlou". Není podle ní možné projednávat ji zrychleně ve stavu legislativní nouze, aby byla možná širší debata.

Novelu už projednal zdravotnický výbor, který se souhlasem ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) doporučil omezit časovou platnost základní části zákona do konce listopadu.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.