V zemi kolem 07:00 platil na čtyřech místech stav bdělosti, což je nejnižší povodňový stupeň. Vyhlášen byl pro Cidlinu v Jičíně, Úslavu ve Ždírci a Botič v Jesenici a v Průhonicích u Prahy. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bez proudu zůstávalo ráno téměř 21.000 odběratelů.

V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Týkalo se to Lužické Nisy v Proseči nad Nisou, Brziny v Hrachově nebo Úslavy v Prádle. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut, potom jejich hladiny rychle opadly.

Nejvíce pršelo na severu Čech v Jizerských horách, Krkonoších a jejich podhůří. Zasaženo tak bylo zejména povodí Lužické Nisy a Cidliny. Za šest hodin tam napršelo až 40 milimetrů. Vyšší srážkové úhrny zaznamenaly také Šumava, Plzeňská pahorkatina, Třeboňsko, střední Povltaví, hlavní město, Středočeský kraj na východ od Prahy a také Beskydy a jejich podhůří. "Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů," uvedli meteorologové.

Hasiči zasahovali zejména v krajích Moravskoslezském, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Jihočeském a na Vysočině. Středočeští hasiči kvůli zaplavení evakuovali čtyři dětské tábory, všichni jsou v pořádku. Královéhradečtí hasiči pak evakuovali dva tábory u Nemojova. "Děti z jednoho se dostaly s vedoucími do blízké hospody, do druhého tábora se museli hasiči doslova prořezat," uvedli na twitteru hasiči. Autobusy odvezly do skautského centra v Hostinném 51 dětí a 13 dospělých. Tři děti utrpěly lehká zranění.

Celkem měli hasiči od středečních 07:00 do dnešního rána 1406 výjezdů. V tom jsou ale započítané i události, které s bouřkami nesouvisí, včetně planých poplachů. "Pro srovnání – pětiletý denní průměr počtu našich zásahů je 345," sdělil ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Rudolf Kramář.

Momentálně se srážky vyskytují na západě a jihu České republiky. "Během dne očekáváme místy přeháňky nebo bouřky, na horách, zvláště na jihu, četnější. Zasažené toky již vykazují většinou poklesy, situace by se měla postupně uklidňovat," dodali meteorologové.

Noční bouřka přerušila dodávky proudu desetitisícům odběratelů

V Česku zůstává po středečních večerních bouřkách bez proudu ještě téměř 21.000 odběratelů. V noci bylo bez dodávek elektrické energie zhruba 45.000 odběrných míst, vyplývá z informací mluvčí distribučních společností ČEZ a EG.D. Energetici předpokládají, že poruchy odstraní přes den.

Společnost ČEZ Distribuce měla dnes kolem 07:00 po středečních večerních bouřkách bez proudu 20.000 odběratelů. Nejvíce poruch technici řeší v Královéhradeckém, Libereckém a Středočeském kraji. Nejčastější příčinou byl pád stromů a větví do vedení.

Nejhorší situace byla podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové kolem půlnoci, kdy bylo bez proudu 36.000 odběratelů. "Během noci a rána se nám podařilo připojit necelou polovinu odběratelů v postižených lokalitách. Jsme v terénu i nadále," uvedla Holingerová.

Distribuční společnost EG.D, která působí na jihu České republiky, evidovala dnes před 08:00 zhruba 800 domácností bez proudu. Polovina z nich byla na Znojemsku, zbytek na Táborsku a Pelhřimovsku, informovala mluvčí firmy Martina Slavíková. "Předpokládáme, že všechny poruchy se podaří během dneška odstranit," dodala. V noci bylo podle Slavíkové bez dodávek elektřiny až 9000 odběratelů EG.D.