reklama

Do debatě o politice se vložil další legendární český hokejista. Někdejší brankář Dominik Hašek podpořil otevřený dopis velvyslanci Ruska, ve kterém TOP 09 požaduje propuštění politických vězňů v Rusku.

„Vážený pane velvyslanče, vyslovujeme tímto zásadní nesouhlas s politicky motivovaným stíháním a vězněním Anastasie Ševčenkové, Kirilla Žukova a mnoha dalších, kteří jsou pro své občanské aktivity, vyznání, národnost, sexuální orientaci či politickou práci pronásledováni, vězněni či jinak omezováni. Dovolte nám připomenout platné znění Ústavy Ruské federace, která ve své druhé kapitole (Práva a svobody) garantuje širokou paletu lidských a občanských práv, která jsou však soustavně porušována,“ píše se mimo jiné v dopisu, který za TOP 09 podepsalo celé jeho vedení v čele s předsedou Jiřím Pospíšilem, 1. místopředsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou, místopředsedy Tomášem Czerninem, Markem Ženíškem a Michalem Kučerou a zakladateli strany Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem.

Dopis podpořil právě i Dominik Hašek. „Na ten otevřený dopis jsem narazil náhodou. Avšak v rámci oslav 101. výročí založení naší republiky jsem se rozhodl udělat ještě něco navíc, než se “jen” poklonit u pomníku TGM. A tak jsem pod tuto petici připojil svůj podpis, protože s jejím zněním plně souhlasím,“ uvedl Hašek, jehož slova zveřejnila na facebooku právě TOP 09.

Brankář připomíná, že měl možnost v Rusku pobývat jednu hokejovou sezonu. „Mám rád lidi této země a do jisté míry znám i jejich mentalitu. Charakteristické na Rusku je, že něco je sice psáno, ale „ono to funguje jaksi jinak”. Lidi, kteří mají moc, ji často zneužívají ve svůj vlastní prospěch. Když říkám zneužívají, myslím tím, že dodržování pravidel a zákonů pro ně není žádným dogmatem, když se jim to zrovna nehodí,“ popisuje Hašek Rusy a jejich náturu.

„Úplně si dokážu představit, jak vládnoucí garnitura “dokáže zatočit” s lidmi, kteří s ní nesouhlasí nebo kteří se jí dokonce dokážou nahlas postavit. Chci, aby se v této velké zemi, s jejímiž lidmi nás pojí mnoho různorodých vzpomínek, tyto poměry změnily a aby nespravedlivě odsouzení lidé byli okamžitě propuštěni. Proto připojují svůj podpis pod tento dopis,“ dodal Hašek.

Do středu pozornosti se kvůli politice dostal i Haškův kolega Jaromír Jágr. Ten si v pondělí na Hradě převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Za to čelil z některých kruhů kritice. Mnozí mu vyčítají i to, že byl součástí Zemanovy delegace, která před pár měsíci navštívila Čínu.