Ministerstvo nyní jedná o nákupu rychlých testů na koronavirus, dosavadní typ testů trvá šest hodin, vzorek musí putovat do laboratoře. Nový typ testu infekci ukáže za půl hodiny na místě. "Dodávka by měla proběhnout v řádu dnů," řekl Hamáček novinářům. Skupina při ministerstvu vnitra zajišťuje také nákup roušek a respirátorů. Dodávka milionů roušek by měla podle ministra přijít do Česka do dvou týdnů.

Namátkové kontroly s měřením teploty byly na hranicích zavedeny od pondělí 07:00, první den policisté zkontrolovali přes 35.800 vozidel, přičemž 65 aut odstavili kvůli podezření na koronavirus. Víc než 9000 lidem hasiči změřili teplotu, do karantény putovalo šest osob.

Na přechodech postupně vzniká zázemí pro odběry vzorků od lidí s podezřením na nákazu koronavirem. Testovaní lidé budou muset na hranicích vyčkat zhruba 30 minut do chvíle, než bude k dispozici výsledek jejich vyšetření. V pondělí ministerstvo rozšířilo možnost uvalení karantény i na cizince, kteří budou na hranicích kontrolováni. Dosud byla tato možnost jen u Čechů a u cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR.

Hasičům, policii a celníkům pomáhá na hranicích i armáda, od úterý uvolnila 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Pomohou s odebíráním vzorků pro testování na koronavirus. Armáda se také podílí na výstavbě provizorních odběrových míst.