"Dnes ve všech krajích v České republice je nějaký pacient s tímto onemocněním," řekl Vojtěch. Závažnější průběh má nemoc podle něj u japonského pacienta v Prostějově a u taxikáře v pražské Nemocnici Na Bulovce. Stav seniorky v Brně je stabilizovaný. "Stav je vážný, ale stabilizovaný," řekla ČTK k japonskému pacientovi mluvčí Nemocnice Prostějov Radka Miloševská.

"Zbývající (pacienti) mají podle všeho lehčí průběh, případně jsou v domácí izolaci," doplnil ministr. Počty lidí v karanténě ministerstvo zdravotnictví zveřejní v pátek.

Hygienici nadále hledají lidi, na které se nákaza mohla od potvrzených pacientů přenést. "Určitě nevzdáváme trasování kontaktů, myslím si, že to má smysl," řekl Vojtěch. Poukázal na to, že to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. Nejvíc případů je v Praze, Ústeckém a Středočeském kraji.

Ministr připomněl, že testy na koronavirus provádí už 18 ověřených laboratoří. Kontrolují vzorky odebrané zdravotníky, jsou mezi nimi i soukromá zařízení. "Umožňujeme i neindikovaným pacientům nechat se takzvaně odebrat za svoji úplatu," řekl ministr. Vznikne také síť pevných odběrových míst, kam budou posíláni lidé na testy na koronavirus. První čtyři budou podle ministerstva zdravotnictví v Praze.

Vláda dnes kvůli ochraně zdraví obyvatel před koronavirem vyhlásila v Česku na 30 dní nouzový stav. Omezení se dotknou cest přes hranice a provozu restaurací, lidem se zavřou posilovny, kluby i knihovny, zakázány budou akce nad 30 účastníků. Obchody zatím zůstanou otevřené. Babiš na Primě vyzval občany, aby nenakupovali potraviny do zásoby. Podle premiéra bude i při zhoršení situace kolem koronaviru v Česku vždy potravin dost.