reklama

Omezení volného pohybu, které vláda zavedla proti šíření nákazy, potrvá podle všeho i po 1. dubnu. Kraj Vysočina dnes požádal ministerstvo obrany o nasazení armády v domově důchodců v Břevnici na Havlíčkobrodsku zasaženém koronavirem, vojáci ale z kapacitních důvodů pomoci nemohou. Hygienici rozhodli od pondělka zrušit mimořádná opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel, Uničov a dalších 19 obcí kvůli šíření koronaviru. Ministerstvo financí hodlá zavést půlroční moratorium na splácení hypoték a úvěrů.

Vláda zřejmě minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu, které v Česku platí od poloviny března. České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Současné nařízení platí do středy 1. dubna. Vláda by se prodloužením měla zabývat na začátku týdne, poprvé se kabinet sejde v pondělí. Zákaz pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení či na pobyty v přírodě a parcích. Lidé by se ale na veřejně dostupných místech měli pohybovat nejvýše po dvou, s výjimkou rodin, účastníků pohřbů a lidí vykonávající své povolání či podnikání.

Problémem posledních dnů je především šíření nákazy v domovech pro seniory a nedostatek ochranných prostředků pro jejich klienty a zaměstnance. V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se nakazilo 20 z 22 klientů a devět pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná onemocnění, dnes zemřela v nemocnici. Hygienici v domově nařídili nejméně dvoutýdenní karanténu. Kraj Vysočina kvůli situaci v Břevnici požádal ministerstvo obrany o pomoc armády. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) by armáda mohla pomoci s personálním zajištěním chodu domova. Armáda ale uvedla, že z kapacitních důvodů to nelze.

Ministr zdravotnictví Vojtěch dnes v České televizi řekl, že situace v domově je složitá, nakažení klienti podle něj boudou převezeni do Lázní Toušeň. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková ale zpochybnila, že je Toušeň vhodným místem. "Toušeň je zařízení hotelového typu," podotkla. Ministrovi navíc vyčetla, že ohledně koronaviru včas neřešil situaci v sociálních službách. Podle ní bylo chybným rozhodnutím, že stát nezásoboval poskytovatele těchto služeb průběžně. Ministr se hájil tím, že nejde primárně o jeho odpovědnost. "Nemůže všechno řešit ministerstvo zdravotnictví," uvedl. Odmítl tvrzení, že stát nechal seniory napospas koronaviru.

Volnější režim čeká od pondělka obyvatele Litovle, Uničova a dalších 19 obcí, kteří byli dva týdny v karanténně. Podle hygieniků opatření splnilo svůj účel a policejní hlídky se stáhnou po půlnoci. Oblast se zhruba 24.000 obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března.

Pokračuje i repatriace Čechů ze zahraničí. V Praze dnes přistálo letadlo z Indie se 136 Čechy, především zaměstnanci automobilky Škoda Auto, další dva lety přepravily Čechy z Latinské Ameriky a z Thajska.

Restriktivní opatření kvůli koronaviru tvrdě dopadají na ekonomiku i na řadu domácností. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes v televizi Prima uvedla, že navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Bude také chtít zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. Návrh na odložení splátek hypoték a úvěrů má podporu opozice. Zavedení podobných opatření chtěli po vládě už v předchozích týdnech.

reklama