Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet obětí covidu v ČR roste. Pohřební služby kritizují pokyny ministerstva

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pohřební služby musejí kvůli pandemii více investovat do ochranných pomůcek a dezinfekcí. Podle Asociace pohřebních služeb ČR není jinak současná situace pro obor komplikací. Naopak Správa pražských hřbitovů (SPH), která je od ledna sloučena s Pohřebním ústavem hlavního města do jedné organizace upozornila, že ministerstvo zdravotnictví (MZd) vydalo k jejich práci pouze doporučení, prospěšnější by byly závazné pokyny, řekla její mluvčí Oldřiška Dvořáčková.

Ochranné pomůcky musí v současné době používat všichni zaměstnanci, dezinfekcí musejí být vybaveny veškeré provozy pro veřejnost, uvedla Dvořáčková. "U nás je to stejné jako v nemocnici, neboť jsme ze zákona povinni se starat o bezpečnost našich zaměstnanců, kteří přicházejí pro mrtvé také do domácího prostředí, kde nevíme jestli někdo živý není nakažen covidem-19," uvedl předseda Asociace pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

V uvedených případech si pracovníci podle něj berou celoobličejové masky s filtry třídy devět, jednorázové obleky, návleky na boty a jednorázové rukavice. Před pandemii se používaly jen jednorázové rukavice, výjimečně i jednorázové obleky, které byly započítávány do úkonu a nebyly účtovány zvlášť jako náklady na covid-19, uvedl.

MZd na konci března zveřejnilo zprávu o nakládání s těly zesnulých s potvrzenou nákazou koronavirem. Podle Dvořáčkové stále chybí závazná a jednotná metodika především týkající se doby, po kterou jsou těla zemřelých s covidem-19 infekční, a to jak v rámci nakládání s tělem těsně po zesnutí, tak i z dlouhodobého hlediska. Podle Mangla jsou zveřejněné pokyny jasné. "Covid-19 je chřipkový vir a není klasifikován jako vysoce nakažlivá nemoc. Je to prostě pouze chřipka, byť hodně nakažlivá. Ale jen u živých," doplnil.

Za jasné považuje vydané ministerské opatření také jednatelka pražské společnosti Funebralis Karolína Hrdličková. Připustila ale, že zatím neměli žádnou objednávku s pohřbením pozitivního nebožtíka do země, což je podle ní mnohem složitější postup než v případě kremace.

Práce pohřebních služeb je podle Hrdličkové jako v jiných oborech nyní nejvíce ohrožena zdravotním stavem zaměstnanců. "Většina z nás si už prošla karanténou, která ale nijak nesouvisela s naší prací. Naši kolegové 'havrani' však neztrácejí optimismus a především zůstávají zdraví, což je pro nás nyní velmi důležité," dodala.

SPH podle Dvořáčkové v tomto období nezaznamenala zvýšený počet sjednaných pohřbů. Funebralis za říjen více objednávek přijal. Podle Hrdličkové je ale běžné, že s ochlazením počet úmrtí roste. To potvrdil také Mangl. "Od počátku listopadu evidujeme mírně zvýšenou úmrtnost. Ovšem pozor. Každý měsíc je jiný a každý listopad má více úmrtí. Průměrná úmrtnost v ČR statisticky je denně bez pandemie zhruba 329 úmrtí," uvedl. Server iRozhlas.cz dnes upozornil, že podle dosud nezveřejněných údajů ministerstva vnitra ve druhém říjnovém týdnu zemřelo v ČR o 14 procent lidí víc, než je v této době obvyklé.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 pohřebnictví Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy