reklama

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

Podíl nových případů koronaviru na počtu testů činil v úterý 0,68 procenta. Už osmý den se tento ukazatel drží pod dvouprocentní hodnotou, na začátku dubna byl přitom skoro pět procent. Celkem bylo v Česku zatím provedeno bezmála 235.000 testů včetně opakovaných u jednoho člověka.

Jedním z klíčových údajů pro zvládání epidemie je počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterých je v posledních dnech méně než čtyři sta, podle nejnovějších údajů se v nemocnicích léčí 361 nakažených. Z toho 71 pacientů bylo v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči. Ani počet vážně nemocných se výrazně nemění. Jako vyléčení nebo do domácí karantény už odešlo z nemocnic 623 osob, víc než polovina ze všech dosud hospitalizovaných.

Od minulé středy přibývá méně než sto nových případů denně. Za pondělí vzrostl počet nakažených o 41, což bylo nejméně od 13. března. Dosud nejvíce nemocných mělo Česko za jeden den 27. března, kdy přibylo 373 nakažených. Nejvyšší denní přírůstek za tento měsíc má 3. duben s 332 případy.

Mezi kraji je nemoc nejvíce rozšířená v Praze. V hlavním městě se zatím koronavirem nakazilo 1702 lidí, což znamená 125 na 100.000 obyvatel. V přepočtu na obyvatele následuje Karlovarský kraj s 356 případy, což vychází na 120 infikovaných na 100.000 obyvatel. Následuje Olomoucký a Plzeňský kraj. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji na 100.000 obyvatel připadá necelých 27 případů.

V hlavním městě s covidem-19 i nejvíc lidí zemřelo, lékaři tam zaznamenali 82 úmrtí. Následuje Moravskoslezský kraj s 28 a Karlovarský s 22 zemřelými. Jediný člověk s covidem-19 dosud zemřel ve Zlínském kraji. Většina obětí připadá na seniory, lidí nad 65 let zemřelo dosud 203.

Česko zatím podle odborníků covid-19 zvládlo, nyní je potřeba se vrátit k běžnému životu a nastartovat zdravotnictví. Někteří ale varují před druhou vlnou epidemie.

Stát díky zatím příznivému vývoji epidemie v Česku postupně uvolňuje bezprecedentní omezení volného pohybu, podnikání i běžného života, které zemi na několik týdnů utlumily. Nouzový stav platí v Česku od 12. března. Sněmovna v úterý rozhodla o jeho prodloužení do 17. května, i když vláda žádala o 25. květen. I po skončení nouzového stavu budou některá omezení pokračovat, dál vláda počítá například s povinným nošením roušek na veřejnosti či zákazu pořádání hromadných akcí.