reklama

V Česku je podle dat ministerstva školství zhruba 11.000 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Chodí do nich celkem přibližně 1,8 milionu dětí a mladých lidí, které vyučuje kolem 169.000 pedagogů.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví bylo k pátku 11. září zavřeno 39 škol. Nejvíce jich hygienici uzavřeli ve Středočeském kraji, a to deset. Sedm bylo zavřeno v Plzeňském kraji, šest v Libereckém, po třech v krajích Zlínském, Jihomoravském a Jihočeském, dvě v Ústeckém a v Praze a po jedné škole v krajích Olomouckém, Pardubickém a na Vysočině. Dalších 208 škol mělo omezenou výuku minimálně v jedné třídě, nejvíce se to týkalo opět Středočeského kraje, kde bylo takto zasaženo 55 škol. Covid-19 se potvrdil u 193 pedagogů a 393 žáků či studentů. V karanténě kvůli tomu bylo k pátku 1123 učitelů a 5498 dětí.

Při zahájení školního roku 1. září bylo podle ministra školství zavřeno z rozhodnutí hygienických stanic nad deset škol, v dalších o posunutí začátku školního roku rozhodli sami ředitelé. Neotevřelo tak do 20 škol, uvedl tehdy Plaga. Před týdnem bylo podle ministerstva zdravotnictví dotčených školských zařízení 45, úřad v nich evidoval 83 případů nákazy. Ve středu pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že od začátku školního roku se koronavirus vyskytl ve 144 školách.

Počty nových případů covidu-19 v ČR rostou nyní téměř nejrychleji z Evropské unie. V sobotu přibylo v ČR rekordních 1541 nakažených, což je téměř o 100 více než v pátek. V neděli bylo pozitivně testováno téměř 800 lidí. V Česku je aktuálně 14.438 nakažených, většinou mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 je hospitalizováno 288 lidí, z toho je 69 v těžkém stavu.

Školy by hygienici podle metodiky ministerstva zdravotnictví měli zavírat v případě, že v nich onemocní covidem-19 nebo má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud škola není v nařízené karanténě, nemají rodiče nárok na ošetřovné. Ministerstvo školství proto na konci prvního zářijového týdne oznámilo, že ředitelům v takovém případě umožní upravit organizaci školního roku, aby rodiny mohly dávku získat.

Od čtvrtka se ve všech školách s výjimkou mateřských musí ve společných prostorech mimo třídy nosit roušky. Vláda dnes zřejmě rozhodne také o distribuci respirátorů pro učitele v nejvíce postižených regionech. Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly by roušky měly být povinné i pro děti ve třídách.