reklama

Za posledních sedm dní zemřelo v České republice s koronavirem 1174 lidí, tedy téměř třetina celkového počtu. V pátek bylo úmrtí 200, což je dosud nejvíce v jednom dni. Na dnešek zatím připadá 107 obětí. Tento údaj ale obvykle při dalších aktualizacích ještě roste.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře nákazu u 357.699 lidí. Z toho se jich více než 171.000 vyléčilo. Aktuálně je v zemi zhruba 182.400 nakažených, většina z nich má mírný průběh nemoci. Podíly pozitivních testů naznačují, že ve skutečnosti je lidí s koronavirem výrazně více. Dva týdny se podíl pozitivních testů pohybuje zhruba mezi 30 až 34 procenty. V pondělí to bylo 29,93 procenta, což byl pokles o dvě procenta proti neděli, kdy laboratoře provedly o deset tisíc testů méně.

Mezi hospitalizovanými je 1134 lidí v těžkém stavu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes upozornil, že průměrný věk pacientů s koronavirem stoupl ze 65 na 70 let. "Je to jinými slovy důkaz toho, že opravdu máme co do činění s velkým problémem v oblasti seniorní populace," řekl ministr.

Navzdory dnešnímu mírnému poklesu hospitalizovaných bude jejich počet v následujících dnech stoupat, očekává Blatný. "Protože to, co teď zažíváme, je odraz toho, co se stalo před dvěma týdny. Jestli se situace začne lepšit, neuvidíme to dřív než za 10 až 14 dní," dodal ministr. Nemocnice v posledním měsíci výrazně omezily naplánovanou a odložitelnou péči o pacienty a uvolněné kapacity mění na oddělení pro nakažené koronavirem. Díky tomu klesají volné kapacity mírněji, než roste počet hospitalizací.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je nyní v Česku 16.000 zdravotníků nakažených koronavirem, před týdnem jich bylo 13.000.

Nejrychleji se nemoc v posledních dnech šíří na Benešovsku. Za uplynulých sedm dní tam na 100.000 obyvatel zaznamenali 1158 nakažených. Přes 1000 se tento údaj dostal ještě na Náchodsku, Pelhřimovsku, Rakovnicku, Chrudimsku a Uherskohradišťsku. Relativně nejlepší situace je na Chebsku, kde na 100.000 obyvatel připadá 418 případů nákazy. Pod 500 se dostalo v zemi několik dalších regionů, a to včetně Prahy.