reklama

Podle něj nouzový stav umožní operativně a cíleně se postarat o ukrajinské běžence, jichž přišlo do Česka kvůli ruské agresi na 300.000, nebude ale zasahovat do běžného života českých občanů.

"Žádost o prodloužení nouzového stavu o dva měsíce je možná neobvyklá. Pro vládu a všechny policisty, hasiče i hejtmany, kteří v tomto režimu už dva měsíce pracují, je ovšem nezbytná," prohlásil Rakušan. Podle něj není důvod předpokládat, že by počet obyvatel Ukrajiny v Česku "výrazně klesl v horizontu dvou měsíců". Pokud by přesto nouzový stav nebyl potřeba po celé dva měsíce, Sněmovna ho může ukončit dřív, dodal. Nouzový stav, který platí v Česku kvůli migrační vlně z Ukrajiny od pátku 4. března, vláda v souladu se svými pravomocemi vyhlásila na 30 dní. Tato lhůta skončí v neděli 3. dubna.

Rakušan uvedl, že kvůli ruské agresi proti Ukrajině muselo své domovy opustit už zhruba deset milionů lidí, z nichž 3,9 milionu lidí odešlo za hranice. V České republice dosud dostalo dočasnou ochranu podle Rakušana na 236.000 ukrajinských uprchlíků. "Na počet obyvatel jsme jednou z těch nejpostiženějších zemí. Zažíváme největší evropskou migrační vlnu od druhé světové války," uvedl ministr. Podle něj se Česko dostává na hranu schopnosti postarat se o uprchlíky a bude potřebovat podporu dalších států EU. Ruský prezident Vladimir Putin v přeneseném slova smyslu válčí i s námi, uvedl Rakušan.

Ministr podotkl, že se změnila struktura uprchlíků. V prvních dnech do Česka přišli z Ukrajiny zejména lidé, kteří se o sebe dokázali postarat sami nebo s pomocí svých rodin. Nyní 70 procent utečenců prchá z vybombardovaných domů a nemají nic. Nápor uprchlíků se podle Rakušana dařil zvládat díky solidaritě lidí. Ministr poděkoval i opozici za to, že neházela vládě klacky pod nohy a podporovala její návrhy.

Benda: Žádostí o prodloužení stavu nouze o víc než 30 dní koalice nic neporušuje

Žádostí o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dní koalice nijak nezasahuje do ústavního uspořádání České republiky. Na dnešní tiskové konferenci stran vládní koalice to řekl předseda poslanců ODS Marek Benda. Koaliční poslanci podle něj nehodlají z termínu do konce května ustupovat.

Nouzový stav platí v Česku kvůli migrační vlně z Ukrajiny od pátku 4. března. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) původně chtěl, aby vláda žádala poslance o souhlas s prodloužením stavu nouze o tři měsíce do neděle 3. července. Kabinet nakonec schválil žádost do úterý 31. května.

Opoziční hnutí ANO kritizuje navrhovanou délku nouzového stavu, SPD jej nepodporuje vůbec. Navzdory tomu je pravděpodobné, že Sněmovna vládě hlasy koaliční většiny prodloužení stavu nouze o téměř dva měsíce umožní.

Benda zopakoval postoj vlády, že nouzový stav nijak neomezuje české občany a není spojen se zákazy, jako tomu bylo v případě koronavirové pandemie. "Má sloužit jenom k tomu, aby složky státu byly schopné reagovat na humanitární krizi, která souvisí s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem vyvolanou válkou na Ukrajině," uvedl.

Někteří ústavní právníci zapochybovali o tom, zda je žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dní v souladu s předpisy. O "nelegálním" prodloužení stavu nouze dnes hovořil i šéf SPD Tomio Okamura.

Senátní ústavní komise odmítla prodlužování nouzového stavu o víc než 30 dní

Vládní žádost o dvouměsíční prodloužení nouzového stavu, jehož cílem je usnadnit pomoc uprchlíkům z Ukrajiny kvůli ruské agresi, není podle senátní ústavní komise v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti ČR. Sněmovna, která na rozdíl od Senátu o žádosti rozhoduje, by proto měla nouzový stav prodloužit nanejvýš o 30 dnů. Po dnešním jednání komise to novinářům řekli její předseda Zdeněk Hraba (STAN) a místopředseda Michael Canov (SLK).

"Odůvodnitelné je prodloužit nouzový stav vždy pouze o 30 dnů," uvedl Hraba. Jeho komise se proto neztotožnila s vládním výkladem, který by umožňoval prodloužit nouzový stav o více než 30 dnů. Vláda argumentovala tím, že prodloužení nouzového stavu na delší dobu potřebuje, protože uprchlíci kvůli ruské invazi na Ukrajinu budou v Česku hledat útočiště po dobu delší než měsíc.

Canov dodal, že z ústavního zákona o bezpečnosti "jednoznačně vyplývá" možnost Sněmovny prodloužit nouzový stav jen o 30 dnů, ne na 58 dní do konce května, jak to navrhla vláda. V opačném případě by vláda mohla v krajním případě žádat o prodloužení nouzového stavu i o několik let, uvedl Canov. Podle něj by bylo dobré, aby Sněmovna vzala stanovisko komise v úvahu.

Nouzový stav platí v Česku kvůli migrační vlně z Ukrajiny od pátku 4. března. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) původně chtěl, aby vláda žádala poslance o souhlas s prodloužením stavu nouze o tři měsíce do neděle 3. července. Kabinet nakonec schválil žádost do úterý 31. května.

Někteří ústavní právníci zapochybovali o tom, zda je návrh vlády o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dní v souladu s předpisy. Fiala žádost hájí. Podobně jako další koaliční politici poukazuje na to, že do konce května se situace s uprchlíky z Ukrajiny nezlepší. Vládní činitelé také zdůrazňují, že nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi neomezuje české obyvatele.

Sněmovna pravděpodobně žádosti komise nevyhoví a vládní návrh hlasy koaličních poslanců schválí. Strany vládní koalice mají v obou parlamentních komorách většinu, ne vždy ale postupují jednotně. Ukázalo se to zejména při schvalování novely pandemického zákona, kdy Sněmovna musela přehlasovat senátní veto.

Nouzový stav platí v Česku kvůli migrační vlně z Ukrajiny od pátku 4. března zatím do 3. dubna. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) původně chtěl, aby vláda žádala poslance o souhlas s prodloužením stavu nouze o tři měsíce do neděle 3. července. Kabinet nakonec schválil žádost do úterý 31. května.

Vládní činitelé také zdůrazňují, že nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi neomezuje české obyvatele. Kabinet podle předkládací zprávy využil jen část oprávnění, která mu dává nouzový stav. Nevylučuje však jejich rozšíření kvůli nedostatku vhodných ubytovacích kapacit.

Schillerová a Okamura kritizovali prodloužení o dva měsíce

Opoziční ANO nemůže dát vládě bianco šek ke skoro dvouměsíčnímu prodloužení nouzového stavu, řekla dnes ve Sněmovně k vládní žádosti předsedkyně poslanecké frakce hnutí Alena Schillerová. Opoziční SPD pokládá podle lídra Tomia Okamury takové prodloužení stavu nouze za nelegální.

Poslanci ANO jsou ochotní hlasovat pro 30 dnů navíc, podle Schillerové je hrubá chyba, když koalice nedbá na postoje opozice. "Hnutí ANO je nejsilnějším klubem ve Sněmovně a prodloužení nouzového i našimi hlasy by byl velký vzkaz do rozdělené společnosti. Nemůžeme dát vládě bianco šek na téměř dva měsíce," uvedla Schillerová.

Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu do konce května ke zvládání uprchlické vlny u Ukrajiny po ruské invazi. Schillerová očekávala, že kabinet v této souvislosti představí plány pro školství, zdravotnictví, bydlení, trh práce, sociální věci či finance. Žádná strategie ale podle ní zřejmě neexistuje.

Předsedkyně klubu ANO se také ohradila proti tvrzením koaličních politiků, že opozice výzvami k pomoci českým obyvatelům kvůli zdražování staví společnost proti běžencům. "Musíme pomáhat ukrajinským uprchlíkům a musíme pomáhat i českým občanům," zdůraznila.

Okamura řekl, že prodloužení nouzového stavu o více než 30 dnů je podle SPD nelegální. "Odmítáme dávat vládě bianco šek na další dva měsíce," prohlásil podobně jako Schillerová.

Situace v Česku není v souvislosti s uprchlickou vlnou podle Okamury tak kritická, aby vyžadovala nouzový stav, při němž vláda může podle něho například nařizovat hoteliérům ubytovávat běžence nebo zadávat zakázky bez výběrových řízení. Okamura také poukazoval na to, že v jiných evropských zemích nouzový stav kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny vyhlášen není.

"Ve stavu nouze je řada českých občanů," řekl Okamura a mluvil o zdražování energií či pohonných hmot. Kabinet podle něho české obyvatele přehlíží. "Vláda se chová k cizím jako k našim a k našim jako k cizím," prohlásil. Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny je podle předsedy SPD správná, ale jen přiměřená a na nezbytně dlouhou dobu.

Rozdmýchávání závisti je nestoudné, reagovala Kovářová na Okamuru

Rozdmýchávání závisti je nestoudné, prohlásila dnes místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). Reagovala tak na vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury, který kritizoval vládu za formy pomoci ukrajinským uprchlíkům. Stejně jako předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítla tvrzení opozice, že by vláda nemyslela na české občany. Okamura podle předsedy STAN Víta Rakušana šíří dezinformace.

"Ten, kdo rozdmychává závist, ten je opravdu nestoudným člověkem," prohlásila Kovářová. Uvedla to po projevu předsedy SPD, který mimo jiné prohlásil, že se vláda chová k ukrajinským uprchlíkům jako k vlastním občanům, zatímco k českým občanům se chová jako k cizím. "Snaha pomoci jedné skupině ohrožených osob vede k poškození a diskriminaci jiných sociálně slabých, v tomto případě našich vlastních českých občanů," uvedl také šéf SPD.

Proti Okamurovým tvrzením se ohradil rovněž ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. Odmítl například prohlášení, že by vláda chtěla ukrajinské uprchlíky v Česku natrvalo. Připomněl, že dočasnou ochranu mohou podle zákona požívat jen rok. "Pokud říkáme věty, které si tady vymýšlíme u toho pultíku, je to dezinformace," uvedl Rakušan. Poznamenal, že uprchlická krize není důsledek nouzového stavu, ale války ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině.

Předseda SPD také označil za lživé vládní prohlášení, že nouzový stav neomezuje svobody českých občanů, neboť podle něho byla omezena svoboda projevu. Jurečka k tomu uvedl, že "pokud na sociálních sítích někdo cíleně lže a manipuluje s fakty, je to naprosto něco jiného než to, že má jiný názor". Jurečka připomenul, že Okamura měl na svých sociálních sítích donedávna příspěvky podporující Putina vládnoucího zemi, kde na rozdíl od Západu neplatí, že je zaručena svoboda projevu i po přednesení tohoto projevu.

Okamura v reakci řekl, že KDU-ČSL provádí vlastizrádnou politiku. "Přestaňte lhát, my nemáme nic společného s Ruskem ani s Putinem," uvedl mimo jiné. Prohlásil, že si žádné příspěvky adorující Putina na svých profilech nesmazal. Přiznal ale, že správce jeho profilu dával na facebook i Putinovy citáty. Oznámil také, že SPD se už povedlo shromáždit potřebných 40 podpisů ke svolání mimořádné schůze k podnikání a financování vládního hnutí STAN. SPD má 20 poslanců, dalších 20 získalo pravděpodobně z opozičního hnutí ANO.

"Občané si nezaslouží politická divadla s nekonečně dlouhými projevy, pane předsedo Okamuro," uvedla Kovářová. "Žádné svobody pošlapány nejsou a nebudou, je to nesmysl. Vědí to i ti, kteří tyto fráze opakují," řekla Kovářové. Prohlásila také, že není pravda, že se vláda nestará o vlastní občany. Vláda podle místopředsedkyně Sněmovny podniká protiinflační kroky, které ale nejsou plošné, protože kabinet je nucen postupovat ekonomicky. Jurečka mimo jiné uvedl, že navrhne vládě valorizaci sociálních příspěvků. "Česká republika potřebuje v těchto dnech méně slov a více činů," dodala Kovářová.

Okamura: SPD nebude obstruovat projednávání žádosti o prodloužení stavu nouze

Opoziční hnutí SPD nebude obstruovat dnešní jednání Sněmovny k žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu. Poslanci se ale k věci vyjádří, řekl na tiskové konferenci šéf hnutí Tomio Okamura. SPD stav nouze nepodporuje.

Opoziční hnutí ANO kritizuje navrhovanou délku nouzového stavu, SPD jej nepodporuje vůbec. Navzdory tomu je pravděpodobné, že Sněmovna vládě hlasy koaliční většiny prodloužení stavu nouze o téměř dva měsíce umožní.

Podle Okamury není jasné, zda vůbec vláda může požádat o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dnů. Zopakoval, že stav nouze podle SPD umožňuje nařizovat hoteliérům a osobám poskytujícím ubytovací služby, aby poskytovali své kapacity uprchlíkům, a též vládě nakupovat bez výběrového řízení. Veškerá opatření lze podle Okamury řešit skrze krizovou legislativu.

Šéf hnutí ale uvedl, že SPD nemá v plánu obstruovat, na rozdíl od projednávání zákonů o zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta a o zmrazení plateb za státní pojištěnce do systému veřejného zdravotního pojištění na loňské úrovni. "Vystoupí naši poslanci, ale že bychom měli v plánu obstruovat, to v plánu nemáme," dodal Okamura.

Opoziční ANO navrhne prodloužení nouzového stavu o 30 dnů

Opoziční ANO navrhne Sněmovně prodloužení nouzového stavu o 30 dnů. Na sněmovním plénu to dnes řekla předsedkyně poslanců hnutí Alena Schillerová. Koalice trvá na dalších 59 dnech, tedy do konce května, jak o to požádala vláda Petra Fialy (ODS). Kabinet tvrdí, že stav nouze potřebuje ke zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi.

Předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný řekl, že stanovisko senátní komise respektuje. Připomněl ale, že bývalá menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) rovněž žádala při koronavirové krizi o delší dobu než 30 dnů, byť jí Sněmovna nevyhověla. Výborný poukazoval rovněž na to, že tedy byla na rozdíl od současnosti omezená svoboda pohybu, obchody a služby.

"Obě krizové situace nelze srovnávat," oponovala Schillerová. Nouzový stav dává vládě možnost zavést různé restrikce i nyní, poznamenala. Vyzvala koalici, ať sama požádá o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, což by podpořili i poslanci ANO.

Před tím se sněmovní debata o vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu nesla ve znamení kritiky vystoupení předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury. Okamura mimo jiné prohlásil, že nouzový stav pomáhá "ještě více obhajovat omezování už tak omezovaných ústavních svobod a lidských práv", zejména právo na svobodu názoru a projevu. "Jeden povolený názor je totalita," řekl.

Okamura také řekl, že pokud nynější ochotu českých obyvatel pomáhat Ukrajincům vystřídá nevraživost, důvodem bude neochota vlády řešit zdražování. "Není možné, aby on sem přišel, na konci svého projevu řekl, že chce pěstovat kultivovaný dialog, a my jsme tady zažili hodinu hnoje z chléva pana předsedy SPD," řekl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Podle šéfa klubu STAN Josefa Cogana nemají Okamurova slova žádnou váhu. Některá Okamurova vyjádření ke konfliktu na Ukrajině Cogan označil za vyjádření "páté kolony, zrádce, přisluhovače a kolaboranta". "Lhaní, které slyšíme od Tomia Okamury, je něco naprosto neuvěřitelného," přidal se místopředseda klubu TOP 09 Michal Kučera.

Okamura označil jejich vystoupení za "kýbl splašků". Zopakoval, že vláda nemá pro obyvatele žádné řešení zdražování a je podle něho zcela zoufalá. Předseda SPD pak obvinil lidovce a TOP 09 z toho, že jsou kolaboranti, což zdůvodňoval jejich kontakty se zástupci sudetských Němců.