Nejvíce nemocných je v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně případů hlásí podle údajů tamní hygienické stanice Praha. V týdnu kolem Vánoc je zpomalení nárůstu počtu případů běžné, vrcholu epidemie chřipky dosazuje většinou na přelomu ledna a února.

"Nemocnost u chřipkových onemocnění se zvýšila o 58,6 procenta u všech věkových skupin. Situaci téměř v celé ČR lze hodnotit jako probíhající epidemii akutních respiračních infekcí včetně chřipky," uvedli hygienici.

Podle odborníků ani na začátku epidemie stále není pozdě nechat se proti chřipce očkovat. Navození imunity ale trvá zhruba dva týdny. Pravidelně se proti chřipce nechává každý rok očkovat asi sedm procent populace, seniorů zhruba čtvrtina. V zemích severní a západní Evropy je proočkovanost dvakrát až třikrát vyšší.

Každý rok onemocní chřipkou asi čtvrtina dětí a podle síly epidemie pět až deset procent dospělých. Příznaky typicky přicházejí velmi rychle, nemocní mají horečku, zimnici, bolesti kloubů, svalů a výraznou únavu. Jinak zdraví jedinci se obvykle uzdraví do sedmi dní, více unavení mohou být i další dva nebo tři týdny. U rizikových může chřipka vést k hospitalizaci či dokonce k úmrtí, ročně jich podle odhadů může být 1500 až 5000 podle síly epidemie.