reklama

Inspekce sdělila, že vyhodnotila podklady, které si vyžádala od policie, a to včetně obrazových materiálů a předběžného výsledku nařízené soudní pitvy. "Nicméně záležitost i nadále budeme sledovat z veřejně dostupných zdrojů a také se budeme průběžně seznamovat s novými policejními materiály," doplnila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Policie souvislost mezi mužovou smrtí a zákrokem odmítá. K zásahu se na dnešním odpoledním briefingu vyjádří ústecké krajské policejní ředitelství. Teplická policie v pondělí uvedla, že příčinou úmrtí bylo patrně předávkování drogami.

Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš mimo jiné uvedl, že „pokud někdo ničí auta, je agresivní, a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách“. Řekl také, že „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“. Hamáček zase vzkázal, že pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne.

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich totiž podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Na místo, kde muž zemřel, od soboty přišlo několik stovek lidí. Pokládali tam květiny a zapalovali svíčky.

reklama