Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle GIBS nedošlo při zákroku v Teplicích k trestnímu činu

Záběry z policejního zákroku v Teplicích
Záběry z policejního zákroku v Teplicích
Foto: Reprofoto Facebook

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) momentálně nespatřuje trestný čin v jednání policistů, kteří v sobotu zasahovali proti Romovi v Teplicích. Nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. GIBS to dnes uvedla na svém webu. Rom po zákroku policistů zkolaboval a zemřel v sanitním voze.

Inspekce sdělila, že vyhodnotila podklady, které si vyžádala od policie, a to včetně obrazových materiálů a předběžného výsledku nařízené soudní pitvy. "Nicméně záležitost i nadále budeme sledovat z veřejně dostupných zdrojů a také se budeme průběžně seznamovat s novými policejními materiály," doplnila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Policie souvislost mezi mužovou smrtí a zákrokem odmítá. K zásahu se na dnešním odpoledním briefingu vyjádří ústecké krajské policejní ředitelství. Teplická policie v pondělí uvedla, že příčinou úmrtí bylo patrně předávkování drogami.

Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš mimo jiné uvedl, že „pokud někdo ničí auta, je agresivní, a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách“. Řekl také, že „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“. Hamáček zase vzkázal, že pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne.

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich totiž podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Na místo, kde muž zemřel, od soboty přišlo několik stovek lidí. Pokládali tam květiny a zapalovali svíčky.

Témata:  smrt muže v Teplicích po policejním zákroku

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.