reklama

Česká policie dříve uvedla, že mezi policejním zákrokem a Tomášovým úmrtím podle závěrečné pitevní zprávy neexistuje žádná souvislost.

Policisté 19. června zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali zaparkovaná auta. Šestačtyřicetiletý muž poté zemřel v sanitce. Policejní mluvčí v říjnu uvedla, že podle znaleckého posudku smrt nastala v přímé souvislosti s intoxikací pervitinem. Právník rodiny však podle serveru Romea.cz s tímto závěrem nesouhlasí.

"Stanislav Tomáš, evropský občan, Rom, občan České republiky zemřel po brutálním policejním zákroku. Byl udušen," prohlásil dnes španělský poslanec Juan Fernando López Aguilar ze Španělské dělnické socialistické strany. "Připomněl bych případ George Floyda s jedním rozdílem - že v Evropě nezazněly hlasy, nevzniklo hnutí s heslem ´Nemohu dýchat´," doplnil španělský poslanec, podle něhož jsou Romové oběťmi systematických útoků.

Také viceprezident Evropské komise Margaritis Shinas podotkl, že kdyby nebylo europoslanců, o Tomášovi by se zřejmě vůbec nediskutovalo. Shinas připomněl, že stejně jako Floydovi i Tomášovi klečel policista na krku.

Komisařka pro rovnost Helena Dalliová uvedla, že hodně očekává od závěrů nezávislého šetření policejního zásahu, které vede zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

"Násilí páchané na menšinách není v Evropě 21. století akceptovatelné," upozornil v dnešní diskuzi slovinský ministr zahraničních věcí Anže Logar.

Jako další příklady toho, kdy se Romové stali terčem násilí ze strany policie, dnes poslanci upomínali například kauzu z Košic z roku 2009, kdy policisté nutili skupinu romských chlapců svlékat se donaha a vzájemně se fackovat. Slovenský europoslanec Peter Pollák ze strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti připomněl, že tehdejší oběti se spravedlnosti na Slovensku nedočkaly a policisté byli očištěni. Zákonodárci rovněž zmínili smrt Slováka Jozefa Chovance, který zemřel po policejním zásahu na belgickém letišti v roce 2018.

reklama