Většina občanů není spokojena s programem, činností a složením vlády, stejně jako s osobou premiéra a způsobem, jakým vláda komunikuje s veřejností. V každém z těchto aspektů si Fialův kabinet vysloužil horší hodnocení než předchozí dvě vlády Andreje Babiše (ANO), kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a úřednická vláda Jiřího Rusnoka.

První Babišova vláda a Rusnokův kabinet vládly bez důvěry Poslanecké sněmovny. Nejhorší hodnocení v posledních letech před Fialovou vládou získal Nečasův kabinet v průzkumu z února 2013. Tato vláda se v průběhu zhruba tří let svého působení potýkala s četnými personálními změnami a skončila svou existenci v létě roku 2013 poté, co došlo k policejní razii v sídle vlády.

Pouze 24 procent dotázaných je spokojeno se složením vlády, zatímco 71 procent je nespokojeno. Negativně hodnotí premiéra 64 procent lidí a pozitivně 32 procent. S činností vlády vyjadřuje nespokojenost 69 procent Čechů a spokojenost pouze 27 procent. V komunikaci s veřejností je nespokojeno 66 procent dotázaných a pouze 30 procent je s ní spokojeno. S programem vlády je spokojeno 30 procent lidí a nespokojených 59 procent.

V porovnání s předchozím průzkumem v srpnu a září 2021, kdy lidé hodnotili Babišovu vládu, se podíl nespokojených zvýšil o až 15 procentních bodů v jednotlivých oblastech. Nicméně hodnocení předsedy vlády se příliš nezměnilo, bylo negativní u 62 procent lidí v případě Andreje Babiše a u 64 procent lidí u Petra FIaly.

Podle průzkumu CVVM se spokojenost s vládou Petra Fialy snižuje s věkem respondentů a roste s příjmem domácností a hodnocením životní úrovně. Vzhledem k politické orientaci jsou se současnou vládou spokojeni častěji lidé s pravicovou orientací. Naopak velkou nespokojenost s vládou projevují voliči opozičních hnutí ANO a SPD a také rozhodní nevoliči.

reklama