Navzdory zlevnění jsou paliva stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy platili řidiči za benzin o 5,54 koruny méně, za naftu dokonce o 11,28 Kč méně.

Na začátku letošních letních prázdnin se průměrná cena Naturalu blížila 48 Kč/l, což byla dosud nejvyšší úroveň. Zhruba stejně tehdy stála nafta, dražší byla jen na jaře krátce po vpádu ruské armády na Ukrajinu.

Pohonné hmoty v Česku začaly zlevňovat zhruba od začátku července, výjimkou byl konec prázdnin. Začátkem října se tento trend otočil poté, co se spotřební daň z benzinu vrátila z 11,34 koruny na 12,84 Kč za litr. Nižší daň na benzin i na motorovou naftu platila v Česku od června. U nafty zůstala snížená sazba do konce roku 2023, činí 8,45 koruny na litr. Spotřební daň z pohonných hmot vláda snížila kvůli jejich vysokým cenám po vypuknutí války na Ukrajině.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Královéhradeckém kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 41,86 Kč a litr dieselu za 46,57 Kč. Pod 42 korun se průměrná cena Naturalu dostala ještě v jižních Čechách a v Ústeckém kraji. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Benzin je v hlavním městě průměrně za 43,49 Kč/l, nafta pak za 47,89 Kč/l.