reklama

Pohonné hmoty v Česku od poloviny ledna zlevňovaly, řidiči ale tehdy tankovali litr benzinu či nafty za více než 32 korun. Pokles cen zrychlil s nástupem pandemie koronaviru a následným snížením cen ropy. Zhruba před deseti dny se zlevňování paliv zastavilo a ceny začaly růst. Podle analytiků bude trend pokračovat.

"Důvodem pozvolného zdražování na českých čerpacích stanicích je rostoucí cena ropy, která je aktuálně nejvyšší od poloviny března. Globální ropný trh se může opřít o rostoucí poptávku po ropě, která jde ruku v ruce s otevíráním koronavirem zasažených ekonomik. K tomu je zároveň potřeba přidat rekordní omezení těžby ze strany kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a Ruska, které pomáhá tržní bilance dále stabilizovat," řekl dnes ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko. V příštím týdnu proto podle něj cena litru pohonných hmot v ČR stoupne přibližně o dalších 20 až 30 haléřů.

"V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen pohonných hmot o několik desítek haléřů na litr. Důvodem je zdražení ropy na světových trzích. Cena ropy Brent stoupla na 35 dolarů za barel, což je důsledek postupného snižování přebytku na trhu. Proti počátku roku budou ale pohonné hmoty stále o přibližně šest korun levnější," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Také podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy stoupne v nadcházejícím týdnu cena benzinu a nafty v ČR zhruba o 20 haléřů na litr. "Historicky platí, že zdražování ropy promítají tuzemští čerpadláři do konečných cen pro motoristy rychleji než zlevňování suroviny," uvedl.

"Klíčovým důvodem růstu cen ropy a paliv je ukončování nouzových stavů a postupný návrat jednotlivých ekonomik, včetně české, k běžnému provozu. Například letecká doprava však stále zůstává ochromená a na úrovně roku 2019 se může celosvětově vrátit až v roce 2025. Nelze tedy očekávat dramatický růst cen ropy či pohonných hmot v ČR," dodal Kovanda.

Nejdražší paliva jsou v Praze. Benzin se v hlavním městě prodává za průměrných 27,38 Kč/l, litr nafty tam řidiči tankují v průměru za 27,29 koruny. V žádném jiném regionu Česka se průměrná cena benzinu nebo dieselu přes 27 korun za litr nedostala.

Naopak nejnižší ceny mají čerpací stanice v Plzeňském kraji. Natural tam průměrně stojí 25,47 Kč/l, nafta pak 25,41 koruny za litr.