reklama

Reprodukční číslo, tedy odhadovaný počet dalších nakažených na jednoho pozitivně testovaného, je 1,13. "Neviděl bych to nijak tragicky, čísla jsou malá, odhaduji pokles růstové dynamiky s koncem školního roku," uvedl na twitteru molekulární biolog Marián Hajdúch. Očekává, že situace se zlepší s koncem školního roku.

Nárůst počtu nových případů v poslední době hlásí některé evropské země, například Portugalsko. Za růstem jsou tam podle odborníků nové varianty koronaviru omikron označené BA.4 a BA.2. Podle týdenní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v Česku zachyceno dosud osm případů BA.5 a dva BA.4. Typické pro ně je, že proti nákaze nechrání imunita získaná proděláním jiných variant koronaviru.

"Je to jen varování před nástupem podzimní vlny. Virus se adaptuje a 'imunizace' omikronem bohužel dlouhodobě nefunguje," dodal Hajdúch.

Poslední vlna koronaviru začala klesat zhruba na začátku března, kdy bylo více než 53.000 případů za týden. Od té doby jejich počet postupně klesal, v květnu mezi týdny skoro o polovinu. Za prvních sedm červnových dní bylo ale pozitivních 1542, což je zhruba stejně jako za posledních sedm dní v květnu.

Odborníci upozorňují, že počty pozitivních testů neodpovídají počtu nakažených. PCR testů je proti březnu každý den zhruba desetina. Lidé od začátku května nemají nárok na žádný test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, pokud jim ho nepředepíše lékař či hygiena. Pro rychlou diagnostiku pacientů, kteří přicházejí do ordinací s příznaky, používají praktičtí lékaři antigenní testy. I ten je v případě pozitivity pak považovaný za prokázanou nákazu, na PCR test už lidé nemusí.