Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně o 41 více

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Násilí proti skupině obyvatel zaznamenali policisté ve 46 případech. Celkem 28krát řešili podněcování k rasové a národnostní nenávisti. Do kategorie nenávistně motivovaných činů patří i 22 případů sprejerství. Zastoupeno je i hanobení národa a rasy, které policie evidovala 17krát. V deseti případech pak řešila nebezpečné vyhrožování a v devíti úmyslné ublížení na zdraví.

Za nenávistně motivované skutky začala policie loni stíhat celkem 73 lidí, předloni jich bylo 99.

Objekty napadení byli ve 25 případech Židé, ve 20 Romové a ve 13 LGBT+ komunita.

Nejvíce nenávistně motivovaných skutků - 79 - registrovala policie v Praze. Následoval Liberecký kraj s 15 a Jihomoravský s deseti skutky. Naopak nejméně skutků - po dvou - se stalo v Královéhradeckém a Jihočeském kraji a na Vysočině. Nejvíce stíhaných lidí - 22 - bylo rovněž v hlavním městě, 15 jich policisté obvinili v Olomouckém a 14 v Libereckém kraji.

Témata:  Policie ČR projevy nenávisti

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy