Hladík má vypnutý mobil, ale v prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost. Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Petra Lastovecká v tiskové zprávě uvedla, že z důvodu existence vazebních důvodů je zadrženo deset lidí. Policie prověřuje aktivity spojené s jednou z městských firem, dále privatizaci městských domů a dotační podvody páchané na území Brna.

Zásah na radnici v Černovicích ČTK potvrdila starostka a poslankyně STAN Petra Quittová, která u zásahu byla. Nemohla ale říct nic bližšího. Na zásah ve firmě Pískovna Černovice, jejímž jediným vlastníkem je městská část Černovice, upozornila ČT.

Opoziční černovický zastupitel Ladislav Kotík uvedl, že dlouhodobě upozorňoval na nesrovnalosti v pískovně, špatné smlouvy a zvýhodňování některých firem. O pochybnostech ohledně výše cen v pískovně řekl ČTK i zdroj, který si nepřál uvést jméno. "Už když se v Černovicích měnila koalice, pan Hasoň přidělil byty svým rodinným příslušníkům bez ohledu na pořadníky. Co se týče černovické pískovny, jsou tam dvě trestní oznámení, jedno se týká smlouvy s firmou na odkládku odpadu, dále tam byly zvláštní směny pozemků mezi Černovicemi a Brnem, tak možná se to bude týkat něčeho takového," řekl ČTK starosta vedlejší městské části Židenice Petr Kunc. Policisté byli i na radnici Brno-sever. "Byli na bytovém odboru a chtěli nějaké podklady. Cokoliv policie bude chtít, může si odnést a prověřit," řekl ČTK starosta Brna-severu Martin Maleček.

Trestní řízení je podle VSZ vedeno pro podezření z účasti na organizované zločinecké skupině a dále se týká legalizace výnosů z trestné činnosti spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny ve formě spolupachatelství. "V tento okamžik lze s ohledem na zákonné omezení poskytování informací v přípravném řízení jen stručně konstatovat, že policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů," uvedlo VSZ, které si vyhradilo podávání informací veřejnosti. Další informace podá dozorová státní zástupkyně, jakmile to umožní průběh trestního řízení.

Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) rezignaci, odůvodnila ji zdravotními důvody. Hladíkovo setkání s prezidentem Milošem Zemanem je naplánováno na čtvrteční odpoledne. Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek bude jednat o případném dalším postupu jeho nominace na ministra. Na brněnském magistrátu mají lidovci v gesci životní prostředí, územní plán, zdravotnictví, školství a sport.

Bytovou politiku má nyní na starost primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD), který ČTK dopoledne řekl, že nemá k razii žádné informace a je na jednání o koalici u brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Na jednání nebyli Hladík ani dosavadní místostarosta Žabovřesk a předseda představenstva firmy Sako Brno Filip Leder (KDU-ČSL), který dosud u všech koaličních jednání za lidovce byl.

Brno má několik městských firem jako například odpadovou společnost Sako Brno, Dopravní podnik města Brna, Teplárny Brno, Veletrhy Brno nebo Starez Sport, která se stará o sportoviště. Firmy ale mají i městské části, například v Černovicích je to právě pískovna.

Policisté nedávno v Brně zasahovali kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.