reklama

Rakušan uvedl, že bude požadovat od policejního prezidenta, aby byla pro podobné tragické události lépe nastavena komunikace s takzvanými "měkkými cíli".

Při střelbě 21. prosince zahynulo 14 lidí, včetně studentů a pedagogů. Vraždy a následnou sebevraždu spáchal pachatel, který byl studentem fakulty.

Úřad vnitřní kontroly policejního prezidia nezjistil chyby v postupu policie při zásahu, ale doporučil zlepšení krizové komunikace pro budoucnost.

Vicepremiér Rakušan plánuje briefink pro novináře na pátek, kde zhodnotí události této týdne. Vyzdvihl rovněž důležitost poskytování srozumitelných informací v reálném čase od prvních okamžiků události.

Policisté během úterní tiskové konferenci pustili další video ze zásahu ve fakultní budově na náměstí Jana Palacha, které doprovázel detailní popis dění na záběrech.

Motiv útočníka je stále předmětem prověřování, uvedl náměstek pražského krajského policejního ředitele Vojtěch Motyka. V případu předcházející dvojnásobné vraždy v Klánovicích vyloučili kriminalisté vztahový motiv. Pohyb střelce v den útoku má policie zmapovaný, sdělil policejní prezident Martin Vondrášek.

Motyka také potvrdil, že pachatel zanechal dopis, jehož obsah nechtěl v tuto chvíli komentovat. Dosavadní policejní šetření ukázalo, že zbraně si během roku 2023 pořídil legálně. Podle pracovní vyšetřovací verze získal potřebné finanční prostředky prostřednictvím půjčky.

Všechny tři případy, které spojuje jediný podezřelý, jsou momentálně vyšetřovány pro trestný čin vraždy.