Česko mělo podle Kanioka na začátku druhého předsednictví relativně komfortní pozici - navzdory bezprecedentní politicko-bezpečností situaci v Evropě se toho od Čechů příliš nečekalo. Politolog nízká očekávání vysvětluje oslabenou reputací z období vlády Andreje Babiše (ANO), ale také reálnou silou Česka v rámci EU a nedostatkem času pro přípravu nové vlády.

Česko tak mohlo jen překvapit. "V tomto kontextu je zatím české předsednictví velmi úspěšné. Jednání v Radě EU probíhají hladce. To ale příliš překvapivé není, protože diplomaté na Stálém zastoupení České republiky při EU jsou zkušenou špičkou evropské vrstvy české státní správy," uvedl Kaniok. Daří se podle něj i politikům, kteří berou předsednictví vážně.

"Obsahově se určitě povedly dvě dohody na poli energetiky. Nejprve v červenci předsednictví dosáhlo dohody členských států ohledně povinné úspory spotřeby plynu o 15 procent," řekl Kaniok. Zdařilá byla podle něj také nedávná dohoda ministrů na zadání pro Evropskou radu, jak rostoucí ceny energií řešit. "V neposlední řadě bych vypíchnul, že se daří držet jednotu EU ve vztahu k Rusku, což vzhledem k délce konfliktu a dopadům na ekonomiky členských států není automatické," doplnil.

Politolog očekává, že tlak na předsednictví poroste kvůli energii i ruským akcím. Horký může být také český politický podzim po senátních a komunálních volbách, které se opozice snažila rámovat jako referendum o vládě. Postupně se také rozjíždí prezidentská kampaň.

"Srovnání s rokem 2009 se ale nenabízí. Pozice vlády je mnohem pevnější, kabinet jedno demonstrační hlasování o nedůvěře relativně nedávno bez problému ustál. Druhé české předsednictví je celkově úplně jiné než to předchozí před 13 lety," uzavřel Kaniok. Je však podle něj škoda, že oproti roku 2009 současná vláda předsednictví méně komunikuje k domácí veřejnosti.