Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politolog: Na vládu by mělo dopad například dodatečné Hladíkovo obvinění

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dopad brněnské kauzy na vládu by politolog Petr Just čekal jen v případě, že by Petr Hladík (KDU-ČSL) byl jmenován ministrem a v dalších fázích trestního řízení byl třeba dodatečně obviněn. Reputaci lidovců podle Justa kauza zásadně neovlivní, neboť mají disciplinované voliče a přesvědčené příznivce.

Naproti tomu politolog Josef Mlejnek míní, že Hladík i jeho strana by mohli mít poškozenou reputaci, kdyby například vyšly najevo kontakty kandidáta na ministra životního prostředí s obviněnými osobami. Politologové to dnes uvedli na dotaz ČTK.

Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek podpořil nominaci místopředsedy strany Hladíka na ministra. Měl by nahradit Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která končí ze zdravotních důvodů. Předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka řekl, že Hubáčková potřebuje odejít z ministerské funkce k 31. říjnu. Jmenování Hladíka ministrem chce Jurečka stihnout do konce listopadu. V mezičase by měl vést ministerstvo životního prostředí Jurečka, o což premiér Petr Fiala (ODS) požádá prezidenta Miloše Zemana.

Policisté v úterý zasahovali v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu v souvislosti s kauzou privatizace městských domů a požádali ho o podání vysvětlení. Hladík uvedl, že nebyl z ničeho obviněn a s policií spolupracoval. Do budoucna chce očistit své jméno, řekl ve čtvrtek.

Just z Metropolitní univerzity v Praze si nemyslí, že kauza zásadně ovlivní reputaci lidovců. Mají podle něj disciplinované voliče a přesvědčené příznivce, na rozdíl od STAN, které poškodila kauza Dozimetr, v níž je obžalovaný bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček.

"Navíc do problematiky bytů v Brně se v různých kauzách zamotávali a zamotávající politici různých stran, je to tedy celkově dle mého názoru vnímáno jako brněnský problém jdoucí napříč mnoha stranami, které v Brně či jeho městských částech vládnou, a nejde to tedy za jednou konkrétní stranou," míní Just.

Dopad na vládu by čekal jen v případě, že by Hladík jakožto ministr byl v dalších fázích trestního řízení například dodatečně obviněn. "Pokud ale buďto pan Hladík do vlády nenastoupí, nebo nastoupí, ale nebude obviněn, pak dopad nečekám. Pokud by nastoupil do vlády a následně byl obviněn, byla by to jiná situace," řekl politolog. Kromě výzev k odstoupení z funkce ministra by podle Justa opozice navrhla vyslovení nedůvěry vládě.

Podle Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy bude záležet hlavně na tom, jak se celá kauza bude dále vyvíjet. "Petr Hladík nemusí být obviněný, aby měl on i jeho strana poškozenou reputaci - stačí, když vyjdou najevo nějaké jeho kontakty s obviněnými osobami," míní. Lidovci ale podle něj nejspíš nechtějí přijít o nadějného politika, takže se v nelehké situaci rozhodli se za něj postavit. "Celkovou bilanci ale nyní nelze přesně odhadnout," dodal Mlejnek.

Témata:  vláda ČR Petr Hladík Ministerstvo životního prostředí České republiky

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy