reklama

Za uplynulý týden ubylo i hospitalizovaných. V nemocnicích bylo po víkendu 4801 pacientů s koronavirem, z toho 840 ve vážném stavu, zatímco minulé pondělí vyžadovalo nemocniční péči víc než 6300 lidí a těžký průběh mělo přes tisíc z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Setrvale se snižuje i tzv. incidenční číslo. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 608 případů covidu, předchozí den to bylo 639. Nejvyšší zůstává na Vysočině, kde za týden přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 763 nakažených, následuje Liberecký kraj, který vykazuje 758 případů. Nejnižší je týdenní incidence nadále v Karlovarském kraji, momentálně 342.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nakažený, je druhý den na hodnotě 0,81. Pod klíčovou hodnotou jedna znamenající zpomalování nákazy, je od začátku prosince. Z těch, u nichž testy v pondělí odhalily koronavirus, byla necelá desetina, konkrétně 837 případů, zjištěna u lidí nad 65 let. Právě senioři patří k nejzranitelnější skupině.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo přes 2,4 milionu lidí, z nich 35.401 zemřelo. Do poloviny prosince umírala denně víc než stovka nakažených, od té doby se počty zemřelých pohybují v desítkách denně. Oproti minulému měsíci jsou ale zatím prosincové statistiky úmrtí horší - od začátku prosince zemřelo 2093 lidí s covidem, zatímco za první dvě listopadové dekády bylo zemřelých 1339.

Snížit riziko úmrtí, těžkého průběhu i hospitalizace má očkování. Od konce loňského prosince zdravotníci v ČR podali už skoro 15 milionů dávek vakcín a plně naočkováno je přes 6,6 milionu lidí. V pondělí bylo naočkováno téměř 80.500 lidí, tedy podobně jako před týdnem. Většina si přichází pro posilující dávku vakcíny, která je nyní po pěti měsících od ukončené vakcinace dostupná lidem od 45 let. Minulý týden začalo očkování dětí od pěti do 11 let.

Klíčovým ukazatelem pro vývoj epidemie je i pozitivita provedených testů, která se v poslední době pozvolna snižuje. Týdenní průměr pozitivních testů se u diagnostických indikací, tedy u lidí s příznaky, pohybuje kolem 25 procent, ještě na začátku prosince se nákaza prokázala u každého třetího testovaného. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, je pozitivita pod 12 procenty. U nejčastějšího preventivního a plošného testování se covid prokáže u zhruba pěti procent vzorků. V pondělí laboratoře vyhodnotily podle dosavadních údajů skoro 92.000 testů, zhruba dvě třetiny z nich přesnější PCR metodou. Před týdnem eviduje ministerstvo testů víc, přes 118.000.

Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron, která může být podle odborníků nakažlivější než dosud dominantní delta. Nová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla Sněmovnu nežádat o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí 25. prosince. Podle premiéra to ale neznamená rozvolňování. Kabinet chce v boji proti šíření nákazy využívat jiné nástroje a je připraven reagovat, pokud se situace zhorší. O protiepidemických opatřeních platných do konce roku bude vláda jednat ve středu.