Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci budou debatovat o cenách potravin, svolají výbor i podvýbor

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

K vysokým cenám potravin v tuzemských obchodech se ve Sněmovně sejde zemědělský výbor. Na dotaz ČTK to dnes potvrdil předseda výboru Michal Kučera (TOP 09). Výbor se má sejít 11. dubna. Ještě předtím, 22. března, se sejde podvýbor pro potravinářství, aby jednal o situaci v potravinářství a zemědělství. Zatímco jednání většiny sněmovních výborů je veřejné, jednání podvýborů je neveřejné, pokud se podvýbor neusnese jinak.

Vyjádření předsedy podvýboru Oldřicha Černého (SPD) ČTK zjišťuje. O cenách potravin chtělo minulou středu debatovat na mimořádné schůzi Sněmovny opoziční hnutí ANO. Sněmovní koaliční většina však neumožnila schválení programu schůze, která se tak nekonala.

Růst cen potravin v posledních měsících vyvolává značnou pozornost. Podle Eurostatu vzrostly ceny potravin v tuzemsku loni o 27,2 procenta, a Česko tak bylo šesté v EU pokud jde o jejich zdražování. Jen v únoru zdražily podle Českého statistického úřadu potraviny a nealkoholické nápoje meziročně téměř o čtvrtinu. Například cena vajíček vzrostla podle ČSÚ o víc než 95 procent. Mezi další drahé zboží se zařadily například papriky. "Stáváme se jednou z nejdražších zemí v Evropské unii, co se týká cen potravin," řekl ve Sněmovně minulý týden její místopředseda a někdejší ministr Karel Havlíček (ANO). Ministerstvo zemědělství se k vysokým cenám potravin rozhodlo zřídit pracovní meziresotrní skupinu.

Podvýbor pro potravinářství, veterinární činnost a živočišnou výrobu chce podle pozvánky debatovat nejen o cenách potravin, ale i o údajném zneužívání monopolního postavení obchodních řetězců. Dalším tématem má být i kontrola marží v obchodních sítích a slevové akce. Podvýbor si přizval ministerstvo zemědělství, ministerstvo průmyslu a obchodu, zástupce agrární i potravinářské komory. Přizval i zástupce antimonopolního úřadu.

Jednání sněmovního zemědělského výboru k cenám potravin přislíbil minulý týden jeho předseda Kučera. Řekl to na plénu, když se hnutí ANO pokusilo vyvolat mimořádnou schůzi na toto téma. Ujistil, že zemědělský výbor se bude problematikou zabývat se vší vážností. Řešení podle něj existují, ale nejsou jednoduchá a nespočívají v tom, že peníze přitečou pouze z veřejných rozpočtů.

Ministerstvo zemědělství povede meziresortní skupinu, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Poprvé se má sejít 21. března. Její součástí budou zástupci ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Vláda chce podle ministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) naplno využít všech zákonných možností a působení dozorových orgánů, které spadají pod ministerstva zemědělství, obchodu nebo financí.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky ceny potravin potraviny

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy