Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci dnes řešili kokain nalezený ve Sněmovně. Nejedeme na drogách, tvrdí Babiš

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizovala policii za to, že neinformovala vedení Sněmovny o nálezu kokainu na toaletě v budově Sněmovny. Sama se o tomto nálezu dozvěděla až na začátku tohoto týdne z dotazu novináře. Uvedla to dnes na plénu Sněmovny. 

Server Seznam Zprávy uvedl, že policejní ochranná služba Sněmovny objevila drogu na přelomu loňského a předloňského roku na pánské toaletě. Podle mluvčího ochranné služby Tomáše Procházky bylo množství drogy tak malé, že to nebylo považováno za trestný čin ani přestupek, a proto nález dále nehlásili.

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš navrhoval, aby se Sněmovna tímto případem na schůzi zabývala, což však neprošlo. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) informoval poslance, že policie nepochybila.

"Je nepřijatelné, že jsem se ani já, ani nikdo jiný z vedení Sněmovny o této situaci od policie nedozvěděli dříve," řekla předsedkyně Sněmovny. Dodala, že okamžitě kontaktovala sněmovního kancléře Martina Plíška, aby situaci řešil s Ochrannou službou Policie ČR, což se také stalo. Připomněla, že ochranná služba je zodpovědná za ostrahu sídla Sněmovny.

"Nepřijatelné je, že jsme nebyli informováni, zatímco novinář nebo média ano," zdůraznila Pekarová Adamová. Ochranná služba podle ní uvedla, že našla jen papírek bez samotné látky, a že toalety jsou přístupné komukoli, kdo se pohybuje v Poslanecké sněmovně.

Předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek řekl, že za 2,5 roku svého působení v dolní komoře se s užíváním kokainu nesetkal. "Nic takového jsem neviděl a nic o tom nevím," prohlásil.

Předseda poslanců Radim Fiala (SPD) uvedl, že nikdy nezaznamenal, že by užívání kokainu bylo ve Sněmovně běžné. "Poslanecký klub hnutí SPD bude požadovat prošetření celé této situace," řekl. Zdůraznil, že by důsledky z toho měla vyvodit i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že kauza vrhá špatné světlo na Sněmovnu a neúspěšně navrhoval, aby se Sněmovna tímto incidentem zabývala. "Odmítám, aby někdo říkal, že my tady plošně jedeme na kokainu," dodal.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy