S návrhem přišel poslanec a budoucí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Reagoval tak na déle než tři hodiny trvající vystoupení Tomia Okamury. Předseda SPD v projevu přiznal, že má v úmyslu zabránit schválení obranné smlouvy.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes naznačila, že s takovým průběhem jednání počítá. "Jsem připravená na obstrukce, urážky i výhrůžky, na všechno... Neuteču a věřím, že přesvědčím i další kolegy, protože tento krok bude sakra důležitý pro naši obranyschopnost a bezpečí v dalších letech," napsala na twitteru.

Fialova vláda schválila Dohodu o obranné spolupráci na jednání ve středu 26. dubna 2023. O necelý měsíc později ji ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem.

Smlouva podle ministerstva umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Jejím smyslem je úprava právního postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje.