Na poskytování služeb tzv. dynamické konverze prostřednictvím bankomatů by měla dohlížet Česká národní banka a v případě obchodníků Česká obchodní inspekce. Počítá s tím novela zákona o platebním styku, kterou dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna.
Služba dynamické konverze spočívá například v nabídce úhrady transakce při platbě kartou nebo výběru z bankomatu v zahraničí přímo v českých korunách, nikoliv v měně dané země. Obdobně funguje služba i pro cizince v ČR. Většinou ale takové transakce bývají pro klienty nevýhodné.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes před poslanci řekl, že jde o návrh, který ochrání klienty i pověst ČR. Předloha reaguje na několik nařízení EU. Sněmovně ji předložila již bývalá vláda v roce 2020, poslanci ji ale do voleb nestihli projednat.
Předkládaná novela dále zavádí licencování provozovatelů nezávislých bankomatů poskytujících službu dynamické konverze (DCC) s možností takovou licenci odejmout. Zároveň předloha zavádí také veřejnoprávní sankce za porušování informační povinnosti při poskytování služby DCC. "Osoby, které budou poskytovat tuto službu prostřednictvím bankomatu, budou tedy nově licencovaným subjektem ze strany České národní banky," uvádí materiál.
Návrh také dále upravuje licenční požadavky u poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu a vydavatelů elektronických peněz malého rozsahu. Nově bude systém vyřizování stížností a reklamací uživatelů požadavkem na činnosti, a nikoliv licenční podmínkou. Zároveň se zavádějí některé nové licenční požadavky, například důvěryhodnost žadatele, jeho vedoucích osob a osob, které na něm mají kvalifikovanou účast.
Další změnou je úprava ustanovení týkající se povinnosti úvěrových institucí vést platební účty tzv. nebankovním poskytovatelům platebních služeb. Tato povinnost je zachována, nicméně úvěrové instituce budou moci odmítnout otevření takového účtu či od smlouvy o účtu odstoupit pouze, budou-li pro to mít objektivní, nediskriminační a přiměřený důvod. "Porušení povinností bude veřejnoprávně sankcionováno," upozorňuje materiál.
Nařízení EU z prosince 2019 zpřísnilo podmínky pro poskytování tzv. dynamické konverze, která spočívá v okamžitém převodu účtované částky na měnu, ve které je veden bankovní účet klienta. Nabízí tak například při platbě kartou nebo výběru z bankomatu v zahraničí úhradu transakce přímo v českých korunách, nikoliv v měně dané země. Nevýhodou služby je podle ministerstva financí to, že směnný kurz je ve většině případů méně výhodný než následná konverze provedená bankou klienta. Díky nařízení jsou lidé od dubna 2020 jasně informováni, zda je pro ně v rámci dynamické konverze nabízený kurz výhodný či nikoliv, a to přímo na displeji bankomatu nebo platebního terminálu.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, platební karty
Související
8. prosince 2024 9:15
7. prosince 2024 12:12
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56