Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci v prvním čtení podpořili vládní důchodovou reformu

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek navzdory opoziční kritice podpořila vládní důchodovou reformu, která počítá například se zvyšováním věku odchodu do důchodu. Předloha nyní zamíří k posouzení do sněmovního sociálního výboru.

Opoziční hnutí ANO a SPD prosazovala zamítnutí reformy hned v prvním čtení či její přepracování. Pro bylo vždy jen 81 zákonodárců. První debata o předloze trvala tři jednací dny, respektive 32 hodin čistého času.  

Sněmovna dnes dopoledne stanovila pevný čas hlasování na čtvrteční 18. hodinu. Návrh na stanovení pevného času podal předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, který zároveň označil dosavadní sněmovní diskuzi za kultivovanou. "Přesto jsme třetí den v tomto jednání a myslím si, že je pro všechny důstojné, abychom jednání v nějaký čas ukončili," vysvětlil. 

Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD se proti postupu vládní koalice vymezili. V době, kdy došlo k rozhodnutí, chtělo v diskuzi vystoupit ještě 27 opozičních poslanců. 

Návrh reformy počítá se zvyšováním věku odchodu do starobního důchodu nad současných 65 let, v závislosti na prodlužování délky života, a také se snižováním výpočtu nových důchodů, což je pro opoziční hnutí ANO a SPD nepřijatelné.

Reforma zahrnuje celkem deset opatření, včetně stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, možnosti dřívějšího důchodu za práci v rizikovém prostředí a omezení takzvaného výchovného.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky důchody

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy